Reklama

Głosy po śmierci Papieża

Głosy po śmierci Papieża

06.04.2005
Czyta się kilka minut
T

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III RP

Przed Janem Pawłem II przez 455 lat papieżami byli Włosi. Dlatego ta decyzja konklawe oznaczała rewolucję w Kościele. Karol Wojtyła musiał jednak w efekcie połączyć swoją polskość z uniwersalnym zadaniem, jakie stoi przed zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. I zrobił to w sposób najlepszy z możliwych. Wielkie wartości kultury polskiej, zwłaszcza jagiellońską tradycję tolerancji oraz myślenie w kategoriach otwartości i szacunku dla innych, potrafił uczynić elementem swej misji, która miała wymiar ogólnoświatowy. Z kolei swoje przywiązanie do Kościoła - który przecież jest katholikos, czyli powszechny - umiał pogodzić ze swym polskim zakorzenieniem. Widać to było w każdym momencie tego pontyfikatu.

Teraz polskich katolików czeka wielki egzamin na wielu płaszczyznach. Jedna z tych prób...

12194

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]