Reklama

Głód krytyki

Głód krytyki

09.04.2012
Czyta się kilka minut
Potrzebujemy dziś krytyków wiarygodnych i nonkonformistycznych, a więc rzetelnie i niezależnie odsiewających kulturalne ziarna od plew.
Kadr z filmu „Big Love”, 2012. Na zdjęciu Aleksandra Hamkało fot. Monolith Films
K

Krytycy to są prawie zawsze drugo- i trzeciorzędni literaci, osoby pozostające tylko w luźnym, raczej towarzyskim, stosunku ze światem ducha, osoby niebędące na poziomie sprawy, którą mają referować. I na tym właśnie polega największa trudność, której nie da się pominąć, z której rodzi się cały skandal krytyki i jej niemoralność. Pytanie jest takie: w jaki sposób człowiek niższy może krytykować człowieka wyższego, oceniać jego osobowość, wartościować jego pracę – w jaki sposób to może stać się, nie stając się jednocześnie absurdem” – pisał w 1954 roku Witold Gombrowicz w „Dzienniku”. Krótki fragment ostrej rozprawy pisarza z krytykami, a więc z „pasożytami”, „mistrzami trywializacji” i „artystami przemieniania ostrego życia w nudną papkę” (inne określenia z „Dziennika”), jest jednym z wielu, w których autor „Pornografii” pokazywał wykonawcom tej „niemoralnej pracy” miejsce w szeregu...

17121

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]