Reklama

Ładowanie...

Gdzie zaparkować Rover

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Trwa spór o wybór miejsca lądowania na Marsie sondy w 2020 r. Geolodzy planetarni i astrobiologowie mają nadzieję znaleźć tam ślady życia.
Fot. NASA
W

Wyobraźcie sobie, że jesteście naukowcami z cywilizacji pozaziemskiej (np. z TRAPPIST-1g, o której niedawno zrobiło się głośno). Interesuje was trzecia z ośmiu planet okrążających żółtego karła położonego ok. 40 lat świetlnych od was. Planeta ta ma spory księżyc, w trzech czwartych jest pokryta wodą i zamieszkują ją (na pozór!) inteligentne organizmy. Dzięki przechwytywaniu sygnałów radiowo-telewizyjnych (40 lat po ich wysłaniu) macie ogólne pojęcie o budowie geologicznej planety i jej faunie. Właśnie udało wam się skonstruować statek kosmiczny, który w kilkadziesiąt lat dowiezie tam niewielkiego robota i wyśle z powrotem próbki z powierzchni. „Pierwsza Dyrektywa” zabrania wam ujawniania się przedstawicielom tej cywilizacji. Musicie wybrać jedno, jedyne miejsce, położone z dala od osiedli, gdzie pobierzecie próbki reprezentatywne dla całej planety.

Gdzie wyślecie robota?

...
6777

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]