Reklama

Gdzie zaparkować Rover

Gdzie zaparkować Rover

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Trwa spór o wybór miejsca lądowania na Marsie sondy w 2020 r. Geolodzy planetarni i astrobiologowie mają nadzieję znaleźć tam ślady życia.
Fot. NASA
W

Wyobraźcie sobie, że jesteście naukowcami z cywilizacji pozaziemskiej (np. z TRAPPIST-1g, o której niedawno zrobiło się głośno). Interesuje was trzecia z ośmiu planet okrążających żółtego karła położonego ok. 40 lat świetlnych od was. Planeta ta ma spory księżyc, w trzech czwartych jest pokryta wodą i zamieszkują ją (na pozór!) inteligentne organizmy. Dzięki przechwytywaniu sygnałów radiowo-telewizyjnych (40 lat po ich wysłaniu) macie ogólne pojęcie o budowie geologicznej planety i jej faunie. Właśnie udało wam się skonstruować statek kosmiczny, który w kilkadziesiąt lat dowiezie tam niewielkiego robota i wyśle z powrotem próbki z powierzchni. „Pierwsza Dyrektywa” zabrania wam ujawniania się przedstawicielom tej cywilizacji. Musicie wybrać jedno, jedyne miejsce, położone z dala od osiedli, gdzie pobierzecie próbki reprezentatywne dla całej planety.

Gdzie wyślecie robota?

...
6777

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]