Reklama

Emerytura mundurowa

Emerytura mundurowa

19.02.2007
Czyta się kilka minut
Według informacji Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, nie wypłaca on tzw. emerytury mundurowej płk. Adamowi Pietruszce (czy dostaje skądinąd - nie wiem), jak sugeruje Wojciech Pięciak w tekście "Deubekizacja, ale jaka?" ("TP" nr 4/07). Tzw. emerytur mundurowych nie otrzymują też trzej pozostali byli funkcjonariusze Departamentu IV MSW uczestniczący w zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki (w chwili zwolnienia-wydalenia ze służby nie nabyli uprawnień emerytalnych).
P

Przy okazji - parę wyjaśnień dotyczących emerytur funkcjonariuszy służb mundurowych (w tym pracowników SB). Ustawą z 1994 r. zmniejszono wskaźnik podstawy wymiaru ich emerytur i rent ze 100 proc. odpowiednio do 75 i 80 proc. (I grupa), co większość funkcjonariuszy odebrało jako szykanę, ale nie protestowało, np. powołując się na "prawa nabyte". Ponadto: "mundurowym" obniżono wskaźnik procentowy za wysługę lat z 3 proc. za rok do 2,6 proc., ograniczono zaliczanie do wysługi emerytalnej okresów pracy po zwolnieniu ze służby, wyłączono z podstawy wymiaru emerytury równoważnik mundurowy, nigdy nie wprowadzono obiecywanej przez kolejne rządy waloryzacji płacowej. Emeryci mundurowi utracili też zniżki na przejazdy PKP i PKS, wczasy i sanatoria za ulgowe odpłatności, ekwiwalent za brak mieszkania i tzw. dodatek remontowy. Na 171 tys. emerytur i rent wypłaconych przez ZER MSWiA (z tego ok. 40 tys. to renty rodzinne): do 1000 złotych wypłacono 3224 świadczenia; 1-2 tys. złotych - 60 965; 2-2,5 tys. złotych - 34 472; 2,5-3 tys. złotych - 18 794; 5-6 tys. złotych - 1200; powyżej 6 tys. złotych - 529 świadczenia. Przeciętna wysokość świadczenia wyniosła 2120, 95 złotych (wszystkie kwoty są brutto).

SŁAWOJ KOPKA, sekretarz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]