Reklama

Ładowanie...

Dziękuję za Waszą wiarę!

11.04.2015
Czyta się kilka minut
W dniach Świętego Triduum Paschalnego sięgnąłem po księgę „Caeremoniale Episcoporum”, otrzymaną od grupy kleryków na progu mojego biskupstwa.
K

Każdego dnia przed celebracją odczytywałem z uwagą zalecenia kierowane do biskupa jako przewodniczącego liturgii. Kilka szczegółów (zasadniczo drobnych – wręcz „okruszków”) przemówiło do mnie z wielką mocą. Przykładowo, przepis mówiący o tym, by podczas celebracji Męki Pańskiej w Wielki Piątek zdjąć z ręki pierścień...

Najbardziej jednak uderzyło mnie polecenie dotyczące Wigilii Paschalnej. Otóż, pod sam koniec Liturgii Słowa – po odczytaniu fragmentu z Listów św. Pawła – Księga przewiduje następujący obrzęd: jeden z diakonów (ewentualnie lektorów) podchodzi do biskupa i oznajmia mu głośno: „Reverendissime Pater, annuntio vobis gaudium magnum, quod est Alleluia” („Najczcigodniejszy Ojcze, oznajmiam Ci radość wielką, jaką jest: Alleluja”). Dopiero wtedy – usłyszawszy ową Nowinę – biskup wstaje z miejsca i (on sam, a nie ktokolwiek z zebranych, choćby koncelebransów)...

3132

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]