Reklama

Ładowanie...

Dryf w gospodarce

Dryf w gospodarce

16.06.2014
Czyta się kilka minut
Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego: Podstawowym zagrożeniem dla każdego państwa jest niedorozwój instytucjonalny.
P

Państwo to też instytucja, dlatego im gorzej jest zorganizowane, tym więcej jest przestrzeni dla działań niemających nic wspólnego z racjonalnością ekonomiczną i dobrem wspólnym. Im państwo jest sprawniejsze – co niekoniecznie oznacza, że jest silniejsze – tym większą wolnością cieszy się gospodarka. Badania pokazują, że szybsze urynkowienie gospodarki w stosunku do rozwoju społecznego powoduje szereg nieprawidłowości, w tym rozwój instytucji mafijnych. Mniej będzie uwikłania gospodarki, gdy będziemy dbać o rozwój holistyczny. Takie podejście było zaniedbywane przez cały okres transformacji. Mieliśmy do czynienia ze wzrostem gospodarczym, ale równocześnie z głębokimi zaniedbaniami w sferze społecznej, własności publicznej i dóbr wspólnych. To dość zaskakujące, bo w Konstytucji mamy jasno zapisany model społecznej gospodarki rynkowej, co nie przełożyło się na to, co się w Polsce działo i dzieje. Ten brak konsekwencji kolejnych rządów w realizowaniu jednej strategii spowodował dryf w naszej gospodarce.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]