Reklama

Dryf w gospodarce

Dryf w gospodarce

16.06.2014
Czyta się kilka minut
Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego: Podstawowym zagrożeniem dla każdego państwa jest niedorozwój instytucjonalny.
P

Państwo to też instytucja, dlatego im gorzej jest zorganizowane, tym więcej jest przestrzeni dla działań niemających nic wspólnego z racjonalnością ekonomiczną i dobrem wspólnym. Im państwo jest sprawniejsze – co niekoniecznie oznacza, że jest silniejsze – tym większą wolnością cieszy się gospodarka. Badania pokazują, że szybsze urynkowienie gospodarki w stosunku do rozwoju społecznego powoduje szereg nieprawidłowości, w tym rozwój instytucji mafijnych. Mniej będzie uwikłania gospodarki, gdy będziemy dbać o rozwój holistyczny. Takie podejście było zaniedbywane przez cały okres transformacji. Mieliśmy do czynienia ze wzrostem gospodarczym, ale równocześnie z głębokimi zaniedbaniami w sferze społecznej, własności publicznej i dóbr wspólnych. To dość zaskakujące, bo w Konstytucji mamy jasno zapisany model społecznej gospodarki rynkowej, co nie przełożyło się na to, co się w Polsce działo i dzieje. Ten brak konsekwencji kolejnych rządów w realizowaniu jednej strategii spowodował dryf w naszej gospodarce.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]