Reklama

Ładowanie...

Don Kichote na Ziemi Jałowej

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Licealni poloniści z goryczą zaprawioną czarnym humorem charakteryzują swoje klasy: "pustynia kulturalna", "morze martwe", "ziemia jałowa".
D

Dziś w południe, 7 maja 2012 r., prezydent podpisał ustawę o zmianie Krajowego Systemu Oświaty. Jej najbardziej kontrowersyjnym zapisem jest zmiana statusu przedmiotu, który przez dziesięciolecia uchodził w potocznej świadomości za podstawowy - języka polskiego. Od nowego roku szkolnego przyjmie on postać dwóch przedmiotów nauczania, z których jeden będzie obligatoryjny na wszystkich poziomach kształcenia, zaś drugi - fakultatywny (od poziomu gimnazjum). Obowiązkowy przedmiot "język polski" ma gromadzić treści z zakresu wiedzy o języku i służyć kształceniu umiejętności komunikacyjnych i poprawności językowej. Nieobowiązkowe "warsztaty czytelnicze" i "warsztaty twórcze", poświęcone poznawaniu literatury i wprawkom literackim, będą przedmiotami do wyboru. W ten sposób odchodzi w przeszłość sławetny "kanon" - zestaw lektur obowiązkowych.

Zawodówki z ...

8856

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]