Reklama

Dokąd sięga łaska Boża?

Dokąd sięga łaska Boża?

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Słysząc potoczne określenie "robić komuś łaskę", wyczuwamy negatywne zabarwienie takiej wypowiedzi. Tymczasem Bóg nie robi nam łaski. On jest nam przychylny, życzliwy, wierny, oddziałuje na nas swoim wdziękiem. Czym jest łaska Boża?
N

Nie wymijając się od odpowiedzi, trzeba zaznaczyć, że jest tajemnicą wiary, w dodatku wieloaspektową, którą trudno wyrazić w ludzkich słowach. Z drugiej strony nie jest tak, że nic na ten temat powiedzieć nie możemy. Słysząc słowo "łaska", możemy myśleć, że chodzi o "coś", o "rzecz", którą się otrzymuje. Takie przedmiotowe ujęcie długo dominowało. Dzisiaj bardziej podkreśla się jej osobowy, relacyjny charakter.

Bóg nie jest egocentrycznym samotnikiem zadowalającym się swoim szczęściem. Chce dzielić się sobą ze stworzeniem, zaprasza do konstruktywnej rozmowy, której skutkiem jest kształt życia człowieka. Czyni to z miłości do człowieka i w celu jego zbawienia, przebóstwienia. Łaska oświeca człowieka, nie zastępuje mu rozumu. I dlatego człowiek może poznawać Boga, wierzyć w Niego oraz dążyć do zbawienia.

Istotną treścią łaski - samoudzielania...

3435

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]