Reklama

Del Ponte jak Mazowiecki?

Del Ponte jak Mazowiecki?

14.08.2017
Czyta się kilka minut
S

Słynna szwajcarska ­prawniczka, niegdyś główna prokurator haskich trybunałów, przed którymi toczyły się procesy ws. ludobójstwa w Ruandzie i na Bałkanach, zrezygnowała z pracy w ­komisji ONZ gromadzącej dowody zbrodni popełnianych podczas wojny domowej w ­Syrii. Carla Del Ponte tłumaczy, że komisja nie ma poparcia politycznego ze strony członków Rady Bezpieczeństwa; krytykuje zwłaszcza Rosję. Niektórzy porównują jej decyzję do gestu Tadeusza Mazowieckiego, który po masakrze w ­Srebrenicy (1995) podał się do dymisji z funkcji specjalnego sprawozdawcy ONZ w b. Jugosławii. Inni ­jednak ją krytykują, wskazując, że przez 6 lat pracy komisja opublikowała 10 szczegółowych raportów, które w przyszłości mogą być podstawą aktów oskarżenia przeciwko funkcjonariuszom syryjskiego reżimu, członkom tzw. Państwa Islamskiego oraz niektórym ­oddziałom opozycji.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]