Reklama

Deficyt dyskusji

Deficyt dyskusji

08.07.2008
Czyta się kilka minut
Deklaracja prezydenta o wstrzymaniu się z podpisaniem "Lizbony" znów uruchomiła w Europie krytykę "koszmarnych braci". Dyskusję nad tym, co zdarzyło się za sprawą irlandzkiego referendum, zepchnięto na boczny tor.
D

Dzieje się tak nie po raz pierwszy. Politycy w unijnych krajach, chętnie widzący się w roli europejskich liderów, i poważna część europejskich elit unikają jak ognia poważnej debaty o kondycji Unii. Jest tak przynajmniej od czasu upadku traktatu konstytucyjnego. Jego treść wypracował konwent, który w zamierzeniu miał reprezentować nie tylko kraje członkowskie, ale ogólnie Europę i Europejczyków. Stąd udział w pracach Parlamentu Europejskiego i Komisji. Treść europejskiej konstytucji była też przedmiotem zakrojonej na szeroką skalę, kierowanej przez Brukselę i kraje członkowskie, debaty publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem internetu jako nowego narzędzia komunikowania się europejskiego społeczeństwa obywatelskiego. Jednak w konfrontacji z rzeczywistością wszystkie te zabiegi spełzły na niczym. Traktat konstytucyjny został odrzucony przez Francuzów i Holendrów.

...
4854

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]