Reklama

Dar Teresy Stankiewicz

Dar Teresy Stankiewicz

19.10.2003
Czyta się kilka minut
1 października br. w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie (ul. Kanonicza 19-21) otwarcia stałej ekspozycji malarstwa Teresy Stankiewicz dokonał ks. kardynał Franciszek Macharski. Hojny dar wybitnej malarki i graficzki to kilkadziesiąt obrazów, które wypełniły szczelnie trzy gotyckie piwnice przy Kanoniczej.
W

Wiele z ofiarowanych płócien pokazano już na zeszłorocznej wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym. Wszystkie powstały na przestrzeni kilku ostatnich lat, a niektóre z nich to tegoroczne prace (uroczy Różowy śnieg i Różowy dom w zimie na Kazimierzu). Niewielkiego formatu, czasem połączone w zestawy po 2-5, płótna zdają się rozsadzać nasyconym, intensywnym kolorem muzealne wnętrza. Ascetyczne w formie, przez syntetyczny rysunek nabierają charakteru znaku, obwiedzionego kolorowymi liniami, czasem zwielokrotnionymi pasmami przywodzącymi na myśl fosforyzującą poświatę czy fragment tęczy. Cykle Ukrzyżowań, Zdjęć z krzyża, Wniebowstapień, Conditio humana, pejzaże z architekturą sakralną (Dziedziniec kościoła Bożego Ciała w Krakowie), pejzaże greckie (wśród nich ulubiona przeze mnie Łódeczka w deszczu - Ierapetra), w których rozpoznajemy charakterystyczny styl krakowskiej artystki...

989

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]