Reklama

Czytania liturgiczne

Czytania liturgiczne

18.07.2016
Czyta się kilka minut
24 – 31 VII
S

Siedemnasta niedziela zwykła: Rdz 18, 20-32; Ps 138; Kol 2, 12-14; Łk 11, 1-13;

Poniedziałek: 2 Kor 4, 7-15; Ps 116B; Mt 20, 20-28;
Wtorek: Syr 44, 1. 10-15; Ps 132; Mt 13, 16-17;
Środa: Jr 15, 10. 16-21; Ps 59; Mt 13, 44-46;
Czwartek: Jr 18, 1-6; Ps 146; Mt 13, 47-53;
Piątek: Hbr 13, 1-2. 14-16; Ps 34; J 11, 19-27;
Sobota: Jr 26, 11-16. 24; Ps 69; Mt 14, 1-12;
18. niedziela zwykła: Koh 1, 2; 2, 21-23; Ps 95; Kol 3, 1-5. 9-11; Łk 12, 13-21.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

(Ps 138,1-3.6-8) Będę Cię sławił, Panie, z całego serca,bo usłyszałeś słowa ust moich.Będę śpiewał Ci psalm wobec aniołów,pokłon Ci oddam w Twoim świętym przybytku. I będę sławił Twe imię za łaskę Twoją i wierność.Wysłuchałeś mnie, kiedy Cię wzywałem,pomnożyłeś moc mojej duszy. Pan, który jest wysoko, patrzy łaskawie na pokornego,pyszałka zaś dostrzega z daleka.Gdy chodzę wśród utrapienia, Ty podtrzymujesz me życie,wyciągasz swoją rękę przeciwko gniewowi mych wrogów. Wybawia mnie Twoja prawica.Pan za mnie wszystkiego dokona.Panie, Twa łaska trwa na wieki,nie porzucaj dzieła rąk Twoich. Ty podtrzymujesz me zycie tak mowi psalmista , ktory doswiadcza Boga swoim zyciem. Zycie psalmisty doswiadcza Boga. Tak sobie mysle, ze co innego jest przezycie, ktore jest pewnym stnem emocjonalnym, czyms chwilowym a co innego zycie, ktore jakby powiedzial sw. Tomasz z Akwinu jest aktem, jest stalym dzianiem sie. Niezaleznie czy spie, czy czuwam, niezaleznie w jakim stanie swiadomosci sie znajduje, moje zycie sie realizuje.Psalmista mowi , ze jego zycie jest czyms wiecej, jak wszystkie procesy biologiczne. Procesy biologiczne podtrzymuja zycie ziemskie, ale dla nich jest czyms objetne czy jestem dobrym czy zlym czlowiekiem.Dla procesow biologicznych wazne jest bym mial zdrowe pozywienie i to wszystko co jest konieczne do biologicznego funkcjonowania organizmu. Psalmmista mowi , ze jego zycie nie jest ograniczone de biologicznego funkcjonowania organizmu. Psalmista jest swiadom impulsow Boga w swoim zyciu. Te impulsy sa odczuwalne od strony swiadomosci, pochodza od wnetrza. Ludzka duchowosc moze czuc te impulsy. Od tych impulsow moze realizowacsie nasze zycie. Tak przynajmniej dzieje sie w przypadku psalmisty. A zatem modlitwa niekoniecznie musi sie ograniczacdo stanow siadomosc, modlitwa w moim zyciu moze byc moim zyciem. Moje zycie moze byc modlitwa i nia jest kiedy jestem w stanie pokory. Ten stan jest satnem przeciwnym do stanu pychy. Moje zycie wstanie pokory jest mozliwe kiedy zyje sakramentami, modlitwa, pragnieniem wypelnienia woli Boga. Osobiscie nie wyobrazam sobie zycia bozego w nas bez stanu pokory i nie wyobrazam sobie stanu pokory bez modlitwy, sakramentow, lektury Pisma swietego i tego wszystkiego co kryje sie za slowami uczynki milosierdzia.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]