Reklama

Czytania liturgiczne

Czytania liturgiczne

19.06.2016
Czyta się kilka minut
26 VI – 3 VII
T

Trzynasta niedziela zwykła: 1 Krl 19. 16b. 19-21; Ps 16; Ga 5, 1. 13-18; Łk 9, 51-62;

Poniedziałek: Am 3, 1-18; 4, 11-12; Ps 50; Mt 8, 18-22;
Wtorek: Am 2, 6-10. 13-16; Ps 5; Mt 8, 23-27;
Środa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła: Dz 12, 1-11; Ps 34; 2 Tm 4, 6-9. 17-18; Mt 16, 13-19;
Czwartek: Am 7, 10-17; Ps 19; Mt 9, 1-8;
Piątek: Am 8, 4-6. 9-12; Ps 119; Mt 9, 9-13;
Sobota: Am 9, 11-15; Ps 85; Mt 9, 14-17;
14. niedziela zwykła: Iz 66, 10-14c; Ps 66; Ga 6, 14-18; Łk 10, 1-12. 17-20.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ps 16,1-2.5.7)Zachowaj mnie, Boże, bo chronię się do Ciebie,mówię do Pana: Tyś jest Panem moim.Pan moim dziedzictwem i przeznaczeniem,to On mój los zabezpiecza. Błogosławię Pana, który dał mi rozsądek,bo serce napomina mnie nawet nocą.Zawsze stawiam sobie Pana przed oczy,On jest po mojej prawicy, nic mną nie zachwieje. Dlatego cieszy się moje serce i dusza raduje,a ciało moje będzie spoczywać bezpiecznie,bo w kraju zmarłych duszy mej nie zostawiszi nie dopuścisz, bym pozostał w grobie. Ty ścieżkę życia mi ukażesz,pełnię Twojej radościi wieczną rozkosz po Twojej prawicy. Tak sobie mysle , ze w naszej relacji z Bogiem jest duzo formalnosci. Bog czasem przybiera w naszych wyobrazeniach postac Instytucji. Jezus Chrystus z Apostolow uczynil instytucje Kosciola . Instytucja czyni , ze w niej Bog, ukazuje swoje "cialo". Instytucja to cielesnosc Boga. Instytucja tez szuka swej cielesnosci. Cielesnosc instytucji to to wszystko co widzimy. To co nam grozi , to to ze w cielesnosci instytucji mozemy zamknac sie i mozemy byc bardzo zewnetrzni, poniewaz cielesnosc oznacza zewnetrznosc, to co sie widzi. Psalmista ukazuje nam swoje serce. Mowi od serca. Papiez Franciszek nie tak bardzo chce mowic od strony rozumu, mowi od serca. To co czuje serce. Serce papieza czuje milosierdzie Boga, serce psalmisty czuje bezpieczenstwo jakie daje Bog. Tak sobie mysle, ze bezpieczenstwem naszej wiary jest to kiedy ona oznacza zywa relacje z Bogiem, jesli w nim pokladamy nadzieje. W Europie byla propozycja budowy jednosci na zasadach chrzescijanskich, byla propozycja umieszczenia tozsamosci Unii Europejskiej w korzeniach chrzescijanskich, jednak Instytucja bardziej zawierzyla swej sile jak wartoscia chrzescijanskim. Mysle, ze mamy doskonala okazje pomyslec na czym chcemy budowac wiare, jesli nasza wiara bedzie tylko instytucjonalna no to, Instytucja Kosciola tez moze miec, rozne motywy aby rozczepiac sie. Motywem , moze byc papiez i jego jezyk milosci. Kontekst historyczny moze dostarczac rozne motywacje, bo jesli zycie Kosciola byloby zyciem zewnetrznym, no to poprostu zewnetrznosc ustanowia swoje prawa. A jednym z praw zewnetrznosci jest podzial. Cialo psalmisty jest tym, ktore wielbi Boga, ktore wyraza obecnosc Boga i taka jest rola naszego ciala i taka jest rola Instytucji. Kosciol to nie tylko instytucjonalnosc ale takze swietosc, a tej swietosci nie buduja kamienie gotyckich swiatyn, ta swietosc to my, my jestesmy zywymi kamieniami kiedy to co pisze psalmista jest opisem naszego zycia wewnetrznego. Moje zycie ma byc takie jak psalmisty. Duchu Swiety Ty i tylko Ty mozesz sprawic aby tak zyc bo do tego potrzebna jest twoja moc jednoczenia nas z Bogiem wiezem milosci i milosnego zycia w Nim tak jak to , ktorym dzieli sie psalmista.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]