Reklama

CZY ISTNIEJĄ GRANICE NAUKI?: Alexander Vilenkin

CZY ISTNIEJĄ GRANICE NAUKI?: Alexander Vilenkin

30.09.2014
Czyta się kilka minut
(ur. 1949) rosyjski kosmolog, twórca m.in. idei wiecznej inflacji i autor modelu kosmologicznego, zgodnie z którym Wszechświat wyłonił się z kwantowej próżni.
N

NIE WIEMY, gdzie te granice przebiegają. Za każdym razem, gdy ludzkość próbuje odkryć coś nowego, istnieje groźba, że te granice osiągnie. Dobrym przykładem może być teoria inflacji kosmologicznej – naukowcy zajęli się zdarzeniami z niezwykle wczesnego etapu historii Wszechświata, po których nastąpiło tak wiele innych zdarzeń, że podejrzewano, iż wszelkie ślady inflacji zostały przez te późniejsze zdarzenia zamazane. Niemniej dziś tę teorię potwierdzają dane z obserwacji. Dzielni twórcy teorii inflacyjnej, którzy zmierzyli się z granicami ówczesnej nauki, mogą być dziś dumni. Sam zajmuję się problemem powstania Wszechświata z niczego i nie umiem sobie dziś wyobrazić, jak można by to przebadać doświadczalnie. A nawet gdyby dało się to wyobrazić, pozostaje pytanie – być może najbardziej intrygujące ze wszystkich: co określa kształt praw przyrody, sposób, w jaki ewoluuje Wszechświat, a także to, jak powstał z niczego? Nie potrafimy dziś wyobrazić sobie odpowiedzi na takie pytania. Ale być może znów okaże się to granicą wyłącznie naszej wyobraźni?

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]