"Co wyniknie, zobaczymy"

W sprawie ustawy antyaborcyjnej istnieje porozumienie, którego “naruszenie nie jest dzisiaj zasadne" - powiedział szef MSW Krzysztof Janik, przemawiając w imieniu rządu po posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu RP i Episkopatu (14 listopada).

Podczas trzygodzinnego spotkania w kancelarii premiera biskupi rozmawiali m.in. o projekcie posłów SLD częściowej legalizacji związków homoseksualnych i liberalizacji ustawy aborcyjnej: “Wspólnie byliśmy zdania, że pokój społeczny wymaga tego, abyśmy bronili fundamentalnych wartości, a fundamentalne wartości w życiu społeczeństwa to obrona życia, a także obrona rodziny. Związki partnerskie naruszałyby w sposób istotny to, co stanowi o istocie małżeństwa i rodziny" - wyjaśnił abp Tadeusz Gocłowski, współprzewodniczący Komisji. Z kolei minister Janik, przewodniczący Komisji ze strony rządowej stwierdził, że w sprawie związków partnerskich “istnieje realny problem. Polska jest krajem demokratycznym, każdy w debacie na ten temat ma prawo zabrać głos i to prawo trzeba szanować i przestrzegać. Co z tej debaty wyniknie - zobaczymy". Strona rządowa - jak poinformował bp Piotr Libera (sekretarz generalny Episkopatu) - zadeklarowała jednak “gotowość wsłuchiwania się w głos Episkopatu".

Wicepremier Jerzy Hausner przedstawił biskupom założenia programu naprawy finansów państwa. Abp Gocłowski powiedział dziennikarzom, że po tak krótkim spotkaniu trudno mu odnieść się do szczegółowych rozwiązań, niemniej plan Hausnera “stwarza pewne nadzieje na wyjście z kryzysu". Strona kościelna zwróciła uwagę na kontrowersyjne propozycje zmiany wieku emerytalnego dla kobiet z 60 na 65 lat. Hausner zapewnił, że rząd na razie chce tylko przeprowadzić społeczną dyskusję na ten temat.

Trzecim zagadnieniem była integracja z Unią Europejską. Bp Libera poinformował, że biskupi wyrazili uznanie pod adresem rządu, jeśli chodzi o jego stanowisko w sprawie umieszczenia w unijnej konstytucji odniesienia do dziedzictwa chrześcijańskiego. Bp Libera zgłosił też w imieniu Episkopatu postulat, aby projekty ważnych ustaw opracowywanych przez rząd były przesyłane tytułem konsultacji do Sekretariatu Episkopatu (na razie czynią tak niektóre ministerstwa). Biskupi poruszyli też problem oceny z religii na świadectwie szkolnym, która w ich opinii wina być wliczana do średniej - uzgodniono, że powstanie zespół roboczy do rozpatrzenia tej sprawy.

MZ, KAI

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2003