Reklama

Chrystus Arcykapłan

Chrystus Arcykapłan

19.10.2003
Czyta się kilka minut
List do Hebrajczyków, zgodnie z tytułem, skierowany jest do Żydów. Są to Żydzi bardzo przywiązani do swojej tradycji, najprawdopodobniej grupa kapłanów ze świątyni jerozolimskiej. Zresztą, jak się wydaje, Autor Listu wywodzi się z podobnych środowisk. A więc nic dziwnego, że zarówno dla Autora, jak i dla adresatów Listu samo kapłaństwo jest czymś oczywistym i to czymś bardzo ważnym: kontakt z Bogiem dokonuje się wyłącznie za pośrednictwem kapłana.
-

---ramka 316251|prawo|1---Kapłan to ten, kto na mocy ustanowienia pochodzącego z góry, od kogoś wyższego, ma prawo składać ofiary. Składane przez kapłana ofiary mają moc przebłagania za grzechy, oczyszczania i wyjednywania błogosławieństwa. Kapłaństwo starotestamentalne zostało ustanowione przez Mojżesza, a on moc kapłańską otrzymał bezpośrednio od Boga. Jest to zatem kapłaństwo Mojżeszowe.

Fakt, że adresaci Listu wierzyli w Chrystusa, nie oznacza przecież, że porzucili wiarę w Jahwe. Oni nadal wierzą w tego samego Boga, który dał Mojżeszowi moc ustanowienia ich dotychczasowego kapłaństwa. Dlatego chcą zrozumieć Jezusa w świetle Starego Testamentu, a przede wszystkim tradycji kapłańskich.

Autor Listu znakomicie obeznany z żydowskim kultem, przyjmuje ich perspektywę i sposób myślenia. Jezus jest więc przedstawiony jako najwyższy Arcykapłan....

1967

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]