Bracia Polacy

Dobrocią, prostotą i serdecznością emanującą postać Brata Rogera z Taizé spotkałem wiele razy. Po raz pierwszy w Piekarach Śląskich w ostatnią niedzielę maja 1973 r. Do ponad stu tysięcy mężczyzn uczestniczących w pielgrzymce mówił z przejęciem on - protestant - o Matce Bożej: Nas, ludzi XX wieku, interesuje w Maryi Jej wiara, pozostając dla nas ciągłym wezwaniem.

04.09.2005

Czyta się kilka minut

Sześć lat później, jako wikariusz w parafii św. Piotra i Pawła w Katowicach wraz z braćmi z Taizé organizowaliśmy pierwsze spotkanie dla młodych z Europy Środkowej i Wschodniej. W maju 1981 r. w śląskiej katedrze Chrystusa Króla zebrało się kilka tysięcy młodych z Polski i krajów ościennych. Brat Roger, siedząc na stopniach prezbiterium, mówił o pojednaniu i zaufaniu. Następnego dnia poszedł z nami do Piekar Śląskich na pielgrzymkę mężczyzn.

***

Brat Roger Schutz, przeor Wspólnoty w Taizé, zaproszony przez Jana XXIII jako obserwator na II Sobór Watykański, zamieszkał w Rzymie z kilkoma braćmi.

W mieszkaniu przyjmowali chętnie uczestniczących w obradach biskupów z całego świata. Gośćmi byli wówczas Karol Wojtyła z Krakowa i Herbert Bednorz z Katowic. Sobór zakończył się w 1965 r. Biskup Bednorz, często i chętnie rozmawiał z Bratem Rogerem. Zapraszał go do Katowic i na odbywającą się zawsze w ostatnią niedzielę maja pielgrzymkę mężczyzn do Matki Boskiej Piekarskiej.

Dla przygotowania przyjazdu Brata Rogera w 1972 r. przybyli do Polski bracia Clement i François-Xavier. Odwiedzili Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Krakowie, spotkali się z klerykami oraz z duszpasterstwami akademickimi w Krakowie i Katowicach. Zawiązały się nici przyjaźni.

W 1973 r. Brat Roger przybył do Polski na zaproszenie kard. Karola Wojtyły. Odwiedził Jasną Górę, Kraków, Warszawę i Laski. Spotkał się z Prymasem Polski, Stefanem Wyszyńskim. W Katowicach odwiedził zaprzyjaźnionego biskupa Herberta Bednorza. Podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich powiedział: “Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem odwiedzić Polskę. Od dawna jestem przekonany, że naród polski ma specyficzne powołanie. Czy wiecie o tym, że nosicie w sobie skarby kultury, wspaniałomyślności i odwagi, których potrzebują inni ludzie na tej ziemi? Czy wiecie o tym, że nosicie w sobie skarb wierności wierze, a stałość waszej wiary podtrzymuje wielu chrześcijan na świecie? Dziękuję wam, bracia Polacy, że należycie do tej jedynej wspólnoty, którą jest Kościół skupiony wokół Chrystusa pod przewodnictwem Papieża".

Studenci katowiccy mieli szansę bezpośredniego spotkania się z Bratem Rogerem w domu biskupa Bednorza. Owocem tych rozmów było, że w katowickim duszpasterstwie akademickim zawiązała się “Grupa Taizé". Jednym z jej uczestników był dzisiejszy profesor, Julian Gembalski. Jej celem było m. in. przygotowanie “Soboru Młodych". Grupa zorganizowała dwa razy rekolekcje w Domu Rekolekcyjnym w Kokoszycach, natomiast w 1974 r. - sympozjum ekumeniczne z udziałem braci z Taizé. Uczestniczył w nim też student z Poznania, Marek Durski, który kilka lat potem - jako pierwszy Polak - został członkiem Wspólnoty. Brat Marek - dziś kapłan archidiecezji poznańskiej - stale przebywa w Taizé.

***

Wyraźne zmiany w atmosferze życia społecznego po wyborze kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową były impulsem dla katowickich studentów do przygotowania pierwszego Spotkania dla Młodych z Europy Środkowej i Wschodniej we współpracy z braćmi z Taizé. Wyjazdy za granicę obywateli państw socjalistycznych były wówczas bardzo utrudnione. Dlatego bracia z Taizé, chcąc umożliwić udział w Soborze Młodych większej liczbie mieszkańców tej części Europy, zaproponowali zorganizowanie spotkania w Polsce. Wybrano znane Bratu Rogerowi Katowice.

Spotkania z udziałem Brata Rogera odbyły się w Katowicach dwa razy - pierwsze w maju 1979 r. w kościele św. Piotra i Pawła, drugie - w maju 1981 r. w Katedrze Chrystusa Króla. W każdym uczestniczyło ponad dwa tysiące młodych z Polski i krajów ościennych. Spotykali się na nabożeństwach ze śpiewem kanonów oraz w grupach dzielenia się Ewangelią. Odwiedzali “miejsca nadziei": szpitale, domy dziecka, domy starców. Pielgrzymowali pieszo do Piekar Śląskich. Uczestnicy Soboru Młodych zobaczyli, że w różnych krajach młodzież ma te same pragnienia i oczekiwania, a prawdziwie przeżywane wartości religijne nie dzielą, ale łączą.

W grudniu 1980 r. diecezja katowicka zorganizowała grupowy wyjazd młodzieży na Europejskie Spotkanie Młodych w Rzymie, przygotowany w ramach tzw. Soboru Młodych przez Wspólnotę Ekumeniczną w Taizé. Dotychczas na takie spotkania wyjeżdżały tylko pojedyncze osoby. Jako że większość uczestników rekrutowała się spośród studentów, funkcję duszpasterza katowickiej pielgrzymki objął wytrawny duszpasterz akademicki Ojciec Gaudenty Kustusz, franciszkanin z Panewnik.

To pierwsze pielgrzymowanie do Rzymu trwało od 25 grudnia 1980 do 8 stycznia 1981 r. Z Katowic wyjechał jeden pełny autokar. Odtąd corocznie młodzi ze Śląska uczestniczą w spotkaniach animowanych przez Wspólnotę z Taizé w którymś z wielkich miast Europy. W przełomowym roku 1989 Europejskie Spotkanie Młodych odbyło się we Wrocławiu.

Doświadczenia tych międzynarodowych spotkań były ważną dla studentów szansą otwarcia na świat, na Europę, na odmienność i bogactwo duchowe. Wiele osób po powrocie ze Spotkań odczuwało potrzebę kontynuacji, przekazania środowisku ich zachwytu przeżyciem komunii Kościoła, który modli się i wciąż jest w drodze. Tego z niezwykłą prostotą uczył Brat Roger z Taizé.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 36/2005