Reklama

Ładowanie...

Bójcie się Boga!

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Abp Józef Kowalczyk, prymas Polski: Episkopat powinien unikać mieszania się w prowokacyjne działania, które mają na celu korzyści polityczne, a krzyż nie może być zakładnikiem przetargu dla celu politycznego. Rozmawiał ks. Adam Boniecki
K

Ks. Adam Boniecki: Jak to się stało, że nuncjusz został prymasem? Nuncjusz, w odbiorze przeciętnego obserwatora, to przedstawiciel innego państwa. Wiem: jest przedstawicielem papieża, a nie Państwa Watykańskiego, ale jednak...

Abp Józef Kowalczyk: Cóż, jestem emerytowanym nuncjuszem z wysługą lat. Zabiegałem, żeby po zakończeniu tej misji przejść na emeryturę, co z administracyjnego punktu widzenia nastąpiło. Rzecz w tym, że Pius XI podniósł rangę nuncjatury w Polsce do pierwszej klasy, zrównując ją z najważniejszymi w Europie. Objęcie przeze mnie nuncjatury klasy niższej byłoby podważeniem tego, co postanowił papież. Nie chciałem tworzyć precedensu, więc złożyłem prośbę o przejście na emeryturę.

Chciałem pracować w winnicy Pańskiej, pełniąc posługę sakramentalną. Tymczasem przyszła propozycja objęcia prymasostwa, właściwie...

14086

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]