Reklama

Bóg, wolność, świat

Bóg, wolność, świat

23.10.2017
Czyta się kilka minut
R

Reformacja wpłynęła na wiele przestrzeni ludzkiej egzystencji, ale dla mnie niesie przede wszystkim pytanie o relację człowieka z Bogiem. Poszukiwanie Łaskawego Boga leżało u podstaw wystąpienia Marcina Lutra. To ponowne odkrycie nowotestamentowej nauki o Zbawieniu z Bożej Łaski przez wiarę w Ukrzyżowanego zmieniło życie Lutra i wielu innych.

Reformacja to długa i nieukończona historia wiary. ­Tłumaczenie Biblii na języki ojczyste, jej czytanie i ­rozważanie stworzyło trwałe podwaliny dla rozwoju edukacji. Było też wyznaniem wiary w Boga obecnego w swoim Słowie. Znaczenie miała także ewangelicka teologia urzędu, która przypomniała o powszechnym kapłaństwie ochrzczonych, łączącym indywidualną odpowiedzialność za Kościół i wspólnotową troskę o każdego grzesznika.

„Bóg – wolność – świat” – pod tym hasłem polscy luteranie świętują zakończenie obchodów 500 lat Reformacji. Kolejność ma znaczenie, gdyż to Bóg jest początkiem i celem wiary. Nie jest nią wiara sama w sobie, ale ta zanurzona w Chrystusie, który wyzwala i powołuje. Dlatego wolność nie jest abstrakcją czy synonimem samowoli, ale wezwaniem, by służyć światu – wszystkim, o których upomina się Jezus.

Cieszę się, że w epoce ekumenizmu razem możemy ­mówić o Reformacji. Choć nasze wnioski nie zawsze będą takie same, i takie być nie muszą, to jednak pośród dziejowych zawirowań mamy unikalną szansę na ­zacieśnienie więzi, lepsze poznanie samych siebie i ­innych.

Reformacja to ciągłe odkrywanie Ewangelii o miłosiernym Bogu w mikrokosmosie naszych relacji, aby świat zobaczył i uwierzył, że prawdziwie jesteśmy uczennicami i uczniami Nazarejczyka. Życzę Czytelnikom wielu ciekawych odkryć. ©

Autor jest biskupem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]