Reklama

Błoto

Błoto

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Jedną z moich ulubionych historii pustynnych jest opowieść zapisana w „Żywocie świętego Antoniego”, którego autorem jest św. Atanazy Aleksandryjski.
O

Oto jednego z braci we wspólnocie oskarżono o rozpustę. Oskarżony udał się więc do Antoniego, zapewne chcąc się przed nim wytłumaczyć, a być może zwyczajnie szukając schronienia. Inni pustelnicy podążyli jednak za nim, „aby go uleczyć”. W tym celu posłużyli się metodą najprostszą z możliwych – zaczęli go głośno upominać, powtarzając: „Jak mogłeś zrobić coś takiego?!”. Atakowany naturalnie bronił się, że jest niewinny. Możemy sobie wyobrazić, jak to wyglądało; ci, którzy wybrali pustynię, lubowali się w ostrych kontrastach. Wszystko albo nic: jeden grzech strącał człowieka na dno potępienia, jeden szlachetny czyn lub roztropne słowo sprawiały, że patrzono nań jak na świętego.

Scenie tej przyglądał się abba Pafnucy, nazywany przez innych pustelników „Głowaczem”. Nie odnosząc się bezpośrednio do tego, co się działo, powiedział do zebranych: „Widziałem na brzegu rzeki człowieka w...

3907

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]