Reklama

Bałtycki tygrys i jego choroba

Bałtycki tygrys i jego choroba

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Zszokowana Litwa nie potrafi odzyskać równowagi po politycznym skandalu, gdy w październiku Meczys Laurinkus, szef departamentu bezpieczeństwa państwowego, oskarżył doradców prezydenta Rolandasa Paksasa o działanie na rzecz rosyjskiej mafii. Zagrożone są spójność i obywatelska solidarność litewskiego społeczeństwa.
K

Kraj podzielił się w opinii co do prezydenta - czy należy postawić mu zarzut zaprzedania się czy też nie. Niepewna pozostaje przyszłość państwa. Trudno nie ulec pokusie mówienia o dwóch różnych Litwach - tej zwróconej ku Zachodowi, oczekującej na swoją kolej w procesie jednoczenia się z NATO i Unią Europejską, zwanej też “bałtyckim tygrysem" (jak trafnie ujął to profesor Leszek Balcerowicz) oraz tej opuszczonej przez elity, przewlekle chorej, podzielonej i przygnębionej, tęskniącej za czymś w rodzaju równości w biedzie, jak to było za czasów Związku Radzieckiego.

Tele-faszyzm i kpina z wartości

Sprawa protekcji i krycia rosyjskich mafiosów przez otoczenie prezydenta (a być może i przez niego samego) nie zdziwiła tych polityków i obserwatorów sceny politycznej, którzy od dawna mieli poważne wątpliwości co do przejrzystości...

8713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]