Reklama

AFRYKA: Czas na nas

AFRYKA: Czas na nas

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Sam kard. Ratzinger mówił, że afrykański papież byłby dobrym znakiem dla katolicyzmu.
W

Wracając ostatnio z Mszy św. u sióstr szarytek w Gomie zapytałem jedną z nich, czy czasem nie śniła tej nocy o afrykańskim papieżu. „To od Boga zależy, kto zostanie papieżem” – odpowiedziała z uśmiechem. A po chwili dodała: „Afryka nie jest jeszcze gotowa, by dać Kościołowi czarnoskórego papieża”. A czy Kościół jest gotów, aby go przyjąć?
Coś na ten temat wiem, bo zgromadzenie księży pallotynów w pewnym sensie przecierał w tej dziedzinie szlaki: w 2003 r. wybraliśmy na urząd superiora rodowitego Rwandyjczyka. Zresztą, Afryka dała już Kościołowi przynajmniej dwóch papieży (co do trzeciego, żyjącego w III w. Melchiadesa, nie ma „zgody” w kwestii jego pochodzenia).
Najpierw był św. Wiktor I (ok. 179 – ok. 189). Według „Księgi rzymskich pontyfikatów”, pochodził z cesarsko-rzymskiej Afryki. Św. Hieronim nazywał go największym z papieży, jakich wydał II wiek, precyzując przy...

3540

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]