AFRYKA: Czas na nas

Sam kard. Ratzinger mówił, że afrykański papież byłby dobrym znakiem dla katolicyzmu.

18.02.2013

Czyta się kilka minut

Wracając ostatnio z Mszy św. u sióstr szarytek w Gomie zapytałem jedną z nich, czy czasem nie śniła tej nocy o afrykańskim papieżu. „To od Boga zależy, kto zostanie papieżem” – odpowiedziała z uśmiechem. A po chwili dodała: „Afryka nie jest jeszcze gotowa, by dać Kościołowi czarnoskórego papieża”. A czy Kościół jest gotów, aby go przyjąć?

Coś na ten temat wiem, bo zgromadzenie księży pallotynów w pewnym sensie przecierał w tej dziedzinie szlaki: w 2003 r. wybraliśmy na urząd superiora rodowitego Rwandyjczyka. Zresztą, Afryka dała już Kościołowi przynajmniej dwóch papieży (co do trzeciego, żyjącego w III w. Melchiadesa, nie ma „zgody” w kwestii jego pochodzenia).

Najpierw był św. Wiktor I (ok. 179 – ok. 189). Według „Księgi rzymskich pontyfikatów”, pochodził z cesarsko-rzymskiej Afryki. Św. Hieronim nazywał go największym z papieży, jakich wydał II wiek, precyzując przy tym, iż był on pierwszym papieżem łacińskojęzycznym (wcześniej w liturgii obowiązywała greka).

Następnie św. Gelazy I (492–496), zwany „Afrykańczykiem”, który wedle zapisów historyków „przewyższał wszystkich wiedzą i świętością”. To on miał zobowiązać biskupów do dzielenia się jedną czwartą dochodów z biednymi, a na synodzie w 495 r. przypomniał o prymacie rzymskiej stolicy biskupiej w świecie chrześcijańskim. Był pierwszym, którego nazywano „Namiestnikiem Chrystusa”.

Pytanie o czarnoskórego papieża nie jest nowe. Pojawiało się już podczas poprzednich konklawe w 1978 i 2005 r. Jako potencjalnych kandydatów wymieniano wtedy kardynałów: Bernardina Gantin z Beninu oraz Francisa A. Arinze z Nigerii.

Dziś jednym z „papabile” jest 64-letni kard. Peter Turkson z Ghany. Podczas ostatniego Synodu dla Afryki (2009) Benedykt XVI mianował go sprawozdawcą Synodu (podobną funkcję pełnił Karol Wojtyła na cztery lata przed wyborem na Stolicę Piotrową). Następnie został przewodniczącym Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. Dodajmy jeszcze, że przed konklawe w 2005 r. sam kard. Ratzinger mówił, iż papież afrykański byłby pozytywnym znakiem dla katolicyzmu, który na tym kontynencie znajduje się w fazie gwałtownej ekspansji...

Choć najwięcej katolików mieszka dziś w Ameryce Łacińskiej, to w Afryce Kościół katolicki wzrasta szybciej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Na początku pontyfikatu Jana Pawła II Afryka liczyła 50 milionów katolików. W 2012 r. było ich już 176 milionów – ponad 17 proc. całej populacji. Wedle prognoz ONZ, w 2050 r. kontynent będzie liczył 1,8 miliarda mieszkańców, z czego katolikami będzie ok. 322 milionów.

Z Afryki pochodzi zaledwie 18 kardynałów – tylko 11 z nich ma mniej niż 80 lat. Ale kard. Turkson w czasie Synodu Biskupów dla Afryki mówił: „Kościół jest gotów na wybór czarnoskórego papieża. Jeśli Boska Opatrzność pozwoli na taką możliwość, będziemy wdzięczni Panu i z całą pewnością nie będziemy wstrząśnięci”.

Siostra szarytka, z którą rozmawiałem kilka dni temu, nie podziela jednak tego optymizmu. „Wszystkie te debaty na temat afrykańskiego papieża to wróżenie z fusów” – powiedziałaby większość afrykańskich katolików. Ale i w 1978 r. nikt przecież nie spodziewał się „papieża z dalekiego kraju”...  



Ks. STANISŁAW STAWICKI jest pallotyńskim misjonarzem. Od 1984 r. pracuje na misjach w Afryce (Rwanda, Kamerun, Demokratyczna Republika Konga).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2013