Abp Scicluna: Nie straszcie ideologią
Abp Scicluna: Nie straszcie ideologią
Abp Scicluna, jeden z sekretarzy Kongregacji Nauki Wiary, to papieski wysłannik do specjalnych poruczeń, zwłaszcza związanych z seksualnymi przestępstwami popełnianymi przez duchownych: rozwiązywał kryzys związany z tuszowaniem skandali pedofilskich przez biskupów Chile i koordynował śledztwo w sprawie nadużyć Marciala Maciela Degollado, prowadzącego podwójne życie założyciela Legionistów Chrystusa.
„To przykre, że tak łatwo zapomnieliście o filmie, bo on zrobił na mnie ogromne wrażenie” – mówi o dokumencie Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” hierarcha, który odwiedził nasz kraj wkrótce po jego premierze. Po czym komentuje przypadki bulwersujących polską opinię publiczną wyroków sądów państwowych i kościelnych (także tego, w którym dziesięcioletnią ofiarę nazwano „wspólnikiem w grzechu cudzołóstwa”). Podkreśla konieczność zreformowania prawa kanonicznego, tak aby ofiary pedofilii miały w trakcie procesów rolę poszkodowanych, a nie świadków. Wspomina o skargach przekazywanych abp. Wojciechowi Polakowi na polskich biskupów mających ukrywać nadużycia podległych im księży oraz o odmowie wydania przez jedną z kurii dokumentów dotyczących skazanego za pedofilię księdza pod pretekstem przekazania ich do Watykanu. Istnieje specjalna procedura zawnioskowania o nie przez organy państwa – tłumaczy.
Po stronie ofiar: o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich, zmowie milczenia i innych grzechach polskiego Kościoła piszemy konsekwentnie od lat. Wybór najważniejszych tekstów „TP” z ostatniego dwudziestolecia na temat, który wstrząsa dziś Polską, w bezpłatnym i aktualizowanym, internetowym wydaniu specjalnym.
„Nie dziwię się, że opinia publiczna oczekuje dziś ścisłej współpracy Kościoła z organami państwa. Życzę sobie i wam, by do takiej współpracy dochodziło” – deklaruje watykański urzędnik. „Jeśli coś się robi w sekrecie, wydaje się jakieś tajne rozporządzenia, zawsze powstanie podejrzenie, że chodzi o to, by coś ukryć, zatuszować. Że Kościół to instytucja, która coś ukrywa. Ale od tego jesteście też wy, dziennikarze, by dowiadywać się, co się dzieje, i dbać o dobro wspólne. Sprawdzać, czy każdy przypadek jest sprawiedliwie osądzany i czy to służy ofiarom, bo ostatecznie o to chodzi”. Swoją rolę mają do odegrania także świeccy. „Trzeba przejść od kultury klerykalizmu do kultury współodpowiedzialności” – uważa abp Scicluna. „Ludzie muszą zrozumieć, że nie mogą czekać, aż ich pasterze rozwiążą problem, zachowają się właściwie. Muszą sami zawiadamiać o przestępstwie, jeśli uważają, że zostało popełnione. I muszą przestępstwom zapobiegać, chronić dzieci, bo ochrona najsłabszych to nie sprawa duszpasterzy, ale nas wszystkich”.
Rozmowa z abp. Charlesem Scicluną, przeprowadzona przez Edwarda Augustyna w Watykanie 26 września 2019 r., już we wtorek po południu w edycjach cyfrowych, a w środę w wydaniu papierowym i na stronie internetowej „Tygodnika Powszechnego”.
CZYTAJ TAKŻE:
NADCHODZI WIELKI AUDYT – POPRZEDNIA ROZMOWA Z ARCYBISKUPEM CHARLESEM SCICLUNĄ >>>
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]