Reklama

Abp Scicluna: Nie straszcie ideologią

Abp Scicluna: Nie straszcie ideologią

30.09.2019
Czyta się kilka minut
„Nie wolno wiktymizować jakichkolwiek grup społecznych. To najgorsza rzecz: prześladować czy kryminalizować tę czy inną kategorię ludzi. Albo straszyć ideologią” – mówi w wywiadzie dla „TP” abp Charles Scicluna, bliski współpracownik papieża Franciszka.
Abp Charles Scicluna / Fot. Antonello Nusca/ Polaris / East News
A

Abp Scicluna, jeden z sekretarzy Kongregacji Nauki Wiary, to papieski wysłannik do specjalnych poruczeń, zwłaszcza związanych z seksualnymi przestępstwami popełnianymi przez duchownych: rozwiązywał kryzys związany z tuszowaniem skandali pedofilskich przez biskupów Chile i koordynował śledztwo w sprawie nadużyć Marciala Maciela Degollado, prowadzącego podwójne życie założyciela Legionistów Chrystusa.

„To przykre, że tak łatwo zapomnieliście o filmie, bo on zrobił na mnie ogromne wrażenie” – mówi o dokumencie Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” hierarcha, który odwiedził nasz kraj wkrótce po jego premierze. Po czym komentuje przypadki bulwersujących polską opinię publiczną wyroków sądów państwowych i kościelnych (także tego, w którym dziesięcioletnią ofiarę nazwano „wspólnikiem w grzechu cudzołóstwa”). Podkreśla konieczność zreformowania prawa kanonicznego, tak aby ofiary pedofilii miały w trakcie procesów rolę poszkodowanych, a nie świadków. Wspomina o skargach przekazywanych abp. Wojciechowi Polakowi na polskich biskupów mających ukrywać nadużycia podległych im księży oraz o odmowie wydania przez jedną z kurii dokumentów dotyczących skazanego za pedofilię księdza pod pretekstem przekazania ich do Watykanu. Istnieje specjalna procedura zawnioskowania o nie przez organy państwa – tłumaczy.


Po stronie ofiar: o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich, zmowie milczenia i innych grzechach polskiego Kościoła piszemy konsekwentnie od lat. Wybór najważniejszych tekstów „TP” z ostatniego dwudziestolecia na temat, który wstrząsa dziś Polską, w bezpłatnym i aktualizowanym, internetowym wydaniu specjalnym.


„Nie dziwię się, że opinia publiczna oczekuje dziś ścisłej współpracy Kościoła z organami państwa. Życzę sobie i wam, by do takiej współpracy dochodziło” – deklaruje watykański urzędnik. „Jeśli coś się robi w sekrecie, wydaje się jakieś tajne rozporządzenia, zawsze powstanie podejrzenie, że chodzi o to, by coś ukryć, zatuszować. Że Kościół to instytucja, która coś ukrywa. Ale od tego jesteście też wy, dziennikarze, by dowiadywać się, co się dzieje, i dbać o dobro wspólne. Sprawdzać, czy każdy przypadek jest sprawiedliwie osądzany i czy to służy ofiarom, bo ostatecznie o to chodzi”. Swoją rolę mają do odegrania także świeccy. „Trzeba przejść od kultury klerykalizmu do kultury współodpowiedzialności” – uważa abp Scicluna. „Ludzie muszą zrozumieć, że nie mogą czekać, aż ich pasterze rozwiążą problem, zachowają się właściwie. Muszą sami zawiadamiać o przestępstwie, jeśli uważają, że zostało popełnione. I muszą przestępstwom zapobiegać, chronić dzieci, bo ochrona najsłabszych to nie sprawa duszpasterzy, ale nas wszystkich”.

Rozmowa z abp. Charlesem Scicluną, przeprowadzona przez Edwarda Augustyna w Watykanie 26 września 2019 r., już we wtorek po południu w edycjach cyfrowych, a w środę w wydaniu papierowym i na stronie internetowej „Tygodnika Powszechnego”.


CZYTAJ TAKŻE:

NADCHODZI WIELKI AUDYT – POPRZEDNIA ROZMOWA Z ARCYBISKUPEM CHARLESEM SCICLUNĄ >>>

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]