Reklama

Abp Scicluna: Nie straszcie ideologią

Abp Scicluna: Nie straszcie ideologią

30.09.2019
Czyta się kilka minut
„Nie wolno wiktymizować jakichkolwiek grup społecznych. To najgorsza rzecz: prześladować czy kryminalizować tę czy inną kategorię ludzi. Albo straszyć ideologią” – mówi w wywiadzie dla „TP” abp Charles Scicluna, bliski współpracownik papieża Franciszka.
Abp Charles Scicluna / Fot. Antonello Nusca/ Polaris / East News
A

Abp Scicluna, jeden z sekretarzy Kongregacji Nauki Wiary, to papieski wysłannik do specjalnych poruczeń, zwłaszcza związanych z seksualnymi przestępstwami popełnianymi przez duchownych: rozwiązywał kryzys związany z tuszowaniem skandali pedofilskich przez biskupów Chile i koordynował śledztwo w sprawie nadużyć Marciala Maciela Degollado, prowadzącego podwójne życie założyciela Legionistów Chrystusa.

„To przykre, że tak łatwo zapomnieliście o filmie, bo on zrobił na mnie ogromne wrażenie” – mówi o dokumencie Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” hierarcha, który odwiedził nasz kraj wkrótce po jego premierze. Po czym komentuje przypadki bulwersujących polską opinię publiczną wyroków sądów państwowych i kościelnych (także tego, w którym dziesięcioletnią ofiarę nazwano „wspólnikiem w grzechu cudzołóstwa”). Podkreśla konieczność zreformowania prawa kanonicznego, tak aby ofiary pedofilii miały w trakcie procesów rolę poszkodowanych, a nie świadków. Wspomina o skargach przekazywanych abp. Wojciechowi Polakowi na polskich biskupów mających ukrywać nadużycia podległych im księży oraz o odmowie wydania przez jedną z kurii dokumentów dotyczących skazanego za pedofilię księdza pod pretekstem przekazania ich do Watykanu. Istnieje specjalna procedura zawnioskowania o nie przez organy państwa – tłumaczy.


Po stronie ofiar: o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich, zmowie milczenia i innych grzechach polskiego Kościoła piszemy konsekwentnie od lat. Wybór najważniejszych tekstów „TP” z ostatniego dwudziestolecia na temat, który wstrząsa dziś Polską, w bezpłatnym i aktualizowanym, internetowym wydaniu specjalnym.


„Nie dziwię się, że opinia publiczna oczekuje dziś ścisłej współpracy Kościoła z organami państwa. Życzę sobie i wam, by do takiej współpracy dochodziło” – deklaruje watykański urzędnik. „Jeśli coś się robi w sekrecie, wydaje się jakieś tajne rozporządzenia, zawsze powstanie podejrzenie, że chodzi o to, by coś ukryć, zatuszować. Że Kościół to instytucja, która coś ukrywa. Ale od tego jesteście też wy, dziennikarze, by dowiadywać się, co się dzieje, i dbać o dobro wspólne. Sprawdzać, czy każdy przypadek jest sprawiedliwie osądzany i czy to służy ofiarom, bo ostatecznie o to chodzi”. Swoją rolę mają do odegrania także świeccy. „Trzeba przejść od kultury klerykalizmu do kultury współodpowiedzialności” – uważa abp Scicluna. „Ludzie muszą zrozumieć, że nie mogą czekać, aż ich pasterze rozwiążą problem, zachowają się właściwie. Muszą sami zawiadamiać o przestępstwie, jeśli uważają, że zostało popełnione. I muszą przestępstwom zapobiegać, chronić dzieci, bo ochrona najsłabszych to nie sprawa duszpasterzy, ale nas wszystkich”.

Rozmowa z abp. Charlesem Scicluną, przeprowadzona przez Edwarda Augustyna w Watykanie 26 września 2019 r., już we wtorek po południu w edycjach cyfrowych, a w środę w wydaniu papierowym i na stronie internetowej „Tygodnika Powszechnego”.


CZYTAJ TAKŻE:

NADCHODZI WIELKI AUDYT – POPRZEDNIA ROZMOWA Z ARCYBISKUPEM CHARLESEM SCICLUNĄ >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Watykan, cała instytucja i struktura kościoła rzymskiego, są mocno okopane na pozycjach h e g e m o n a - i jeśli nawet tu i ówdzie pojawiają się, jak np teraz w Niemczech, popiskiwania próbujące zmienić ten stan, to w swej masie h i e r a r c h i a ani myśli rezygnować ze swych przywilejów, statutu, mocy - dobrą ilustracją tej sytuacji była papieska decyzja o mianowaniu na urząd metropolity krakowskiego jednego z najbardziej a n t y e w a n g e l i c z n y c h i twardogłowych z polskich biskupów ⛪ Sciclana może jest dobry w robieniu kościołowi ∏-aru i reklamy, ale w żaden sposób tegoż kościoła na lepszy nie zmienia

Widzę, że kościół uczy się na błędach!! I bardzo dobrze. Życie to najlepszy nauczyciel w koło nas doświadcza w różny sposób. Tylko dzieje się to po to, żeby wyciągać z tego wnioski. I mam nadzieje, że katolickie duchowieństwo to zrozumie. Rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupców jest trwać w błędzie (łacina - hominis est errare, insipientis in errore perseverare). Lepiej później niż wcale. Chodź mentalność KK trudno zmienić.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]