Reklama

Ładowanie...

1 - 7 grudnia 2009

08.12.2009
Czyta się kilka minut
STOLICA APOSTOLSKA
E

Ewangelia nie jest legendą

"Ewangelia nie jest legendą, lecz opowiada prawdziwą historię, że Jezus z Nazaretu jest postacią historyczną umieszczoną w określonym kontekście" - powiedział Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 6 grudnia w Watykanie. Nawiązał do sceny z Ewangelii św. Łukasza, gdzie pojawia się Jan Chrzciciel zapowiadający Mesjasza. "Bogactwo odniesień do wszystkich władz politycznych i religijnych Palestyny w latach 27-28 przed Chrystusem" jest dowodem na historyczny wymiar Ewangelii. Z drugiej strony "po wprowadzeniu historycznym podmiotem staje się »słowo Boże«, ukazane jako siła, która pochodzi z wysoka i zstępuje na Jana Chrzciciela (...). Słowo Boga jest podmiotem, który porusza historię, jest natchnieniem dla proroków, przygotowuje drogę dla Mesjasza, zwołuje Kościół".

...

7742

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]