ZOBACZYĆ WARTO

19 – 25 października

14.10.2013

Czyta się kilka minut

House of Cards

Serial, reż. David Fincher, USA 2013, Ale kino!, odc. 1, 2 sobota 19 X, 22.00, 23.10, piątek 25 X, 22.05, 23.15

Ciekawy znak czasów: głośny serial (opisywany dwa tygodnie temu na tych łamach przez Cezarego Michalskiego) wyprodukowany z myślą o internecie i tam mający swoją premierę – trafia w końcu do telewizji. Opowieść o bezwzględnym politycznym graczu (Kevin Spacey) otrzymała niedawno nagrodę Emmy za najlepszą reżyserię w serialu dramatycznym.

Niedziela z... Agnieszką Grochowską

Blok programowy, Polska 2013, TVP Kultura, niedziela 20 X, od 17.25

Odtwórczyni roli Danuty Wałęsowej w filmie Andrzeja Wajdy zagości w studiu TVP Kultura. Zobaczymy także sztukę Savyon Liebrecht „Rzecz o banalności miłości” (2012) w reżyserii Feliksa Falka, gdzie Grochowska wcieliła się w młodą Hannah Arendt, a także film „Warszawa” (2003) Dariusza Gajewskiego, gdzie zagrała jedną z głównych ról.

Nigdy nie zapomnij kłamać

Dokumentalny, reż. Marian Marzyński, USA 2012, TVP2, wtorek 22 X, 22.50

Znakomity polski dokumentalista, emigrant Marca ’68 roku, mieszkający od lat w USA, powraca do kraju urodzenia, by odtworzyć zdarzenia z dzieciństwa spędzonego w warszawskim getcie i okoliczności swego ocalenia. Marzyński odwiedza dawne miejsca, spotyka ludzi, którzy pomogli mu przetrwać wojnę, a także tych, których dotknął podobny los i dziś próbują skonfrontować się z przeszłością.

Wichrowe wzgórza

Dramat, reż. Andrea Arnold, Wielka Brytania 2011, Canal+ Film2, czwartek 24 X, 18.20

Zamiast tworzyć kolejny wiktoriański film kostiumowy na podstawie powieści Emily Brontë, brytyjska reżyserka, znana głównie z realistycznych filmów współczesnych, zrobiła rzecz oryginalną. O namiętnych, wiodących do zguby uczucia i społecznych różnicach nie do pogodzenia opowiedziała językiem zmysłowych obrazów, które lepiej oddają klimat książki niż niejedna wierna adaptacja.

Dziecko wojny

Dramat wojenny, reż. Andriej Tarkowski, ZSRR 1962, TVP Kultura, piątek 25 X, 20.20

Pierwszy film Tarkowskiego, uhonorowany m.in. Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji, znany również pod tytułem „Dzieciństwo Iwana”, przygląda się Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej oczami dwunastoletniego sieroty. Postać Iwana, który po ucieczce z obozu koncentracyjnego zostaje zwiadowcą, jest symbolem zarażenia wojną. Przywołuje także wielkie pytania powracające potem w całej twórczości Tarkowskiego – o sens zła, cierpienia, ofiary.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2013