ZOBACZYĆ WARTO

10 - 16 XI

05.11.2012

Czyta się kilka minut

Niedziela z... Dorotą Masłowską


Blok programowy, polska 2012, TVP Kultura, niedziela 11 XI, od 17.15

Trwa benefis Doroty Masłowskiej. W księgarniach jest już jej najnowsza książka „Kochanie, zabiłam nasze koty”, a Stary Teatr w Krakowie wystawił właśnie adaptację „Pawia królowej”. Spotkanie poprowadzi w studiu Łukasz Drewniak. Zobaczymy także filmową wersję jej powieściowego debiutu, czyli „Wojnę polsko-ruską” w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

Bez tajemnic


Serial, reż. Jacek Borcuch, Anna Kazejak, Polska 2012, HBO, poniedziałek – piątek 12 – 16 XI, 22.00

Przed nami drugi sezon polskiego serialu wyprodukowanego przez HBO, będącego rodzimą wersją amerykańskiego „In Treatment”, wzorowanego na izraelskim „BeTipul”. W gabinecie psychoterapeuty Andrzeja Wolskiego (Jerzy Radziwiłowicz) pojawią się zupełnie nowe postacie, zagrane m.in. przez Danutę Stenkę, Magdalenę Cielecką, Janusza Gajosa czy Julię Kijowską.

Bracia Karamazow


Teatr TV, reż. Janusz Opryński, Polska 2011, TVP Kultura, wtorek 13 XI, 20.20

Spektakl lubelskiego Teatru Provisorium jest jednym z najlepszych odczytań prozy Dostojewskiego na polskich scenach. Opryński wykorzystał „Braci Karamazow” w nowym tłumaczeniu Cezarego Wodzińskiego, zaangażował aktorów lubelskich i warszawskich, uruchomił obrotową scenę, by raz jeszcze, tym razem w upiornym transie, zadać pytania najważniejsze.

Tajne przez poufne


Komedia, reż. Ethan i Joel Coen, USA 2008, TVP2, czwartek 15 XI, 22.05

Bracia Coen od lat uprawiają pożyteczny płodozmian i od czasu do czasu lubią nas zaskoczyć czymś niezobowiązującym i lekkim. „Tajne przez poufne” to parodia filmu szpiegowskiego, kryminału i dramatu obyczajowego, a zarazem cięta satyra na dzisiejsze czasy z ich kultem życiowego sukcesu i zatarciem moralnych granic. Plus wyborne role Johna Malkovicha, George’a Clooneya, Brada Pitta i Frances McDormand.

Oburzeni


Dokumentalny, reż. Tony Gatlif, Francja 2012, Canal+, piątek 16 XI, 21.00, Canal+ Film, 23.25

Twórca „Transylwanii” tym razem nie powraca do swych etnicznych korzeni. Kolejną opowieść o energii wykluczonych stworzył na podstawie lektury Stéphane’a Hessela, którego „Czas oburzenia!” stał się manifestem ruchu kontestacji o globalnym zasięgu. Dokumentalnym scenom z europejskich miast nadaje Gatlif fikcyjną ramę: na „oburzonych” patrzymy oczyma afrykańskiej dziewczyny, która przybyła nielegalnie do wybrzeży Grecji w poszukiwaniu „europejskiego raju”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 46/2012