ZOBACZYĆ WARTO

(3 – 9 XI)

29.10.2012

Czyta się kilka minut

Głos

Dramat, reż. Janusz Kondratiuk, Polska 1991, TVP Kultura, sobota 3 XI, 15.35

To jeden z bardziej niezwykłych tytułów zrealizowanych w polskim kinie po ’89 roku, porównywany do „Walki o ogień” Jeana-Jacques’a Annauda, niemal pozbawiony słów. W przysypanej śniegiem średniowiecznej wiosce obrabowanej przez zbójców zjawia się tajemniczy rycerz, który namawia mieszkańców do odwetu... Muzykę napisał Jerzy Satanowski, w rolach głównych wystąpili Marek Walczewski i Andrzej Mastalerz.

Moneyball

Biograficzny, reż. Bennett Miller, USA 2011, HBO, niedziela 4 XI, 20.10

Fabularyzowana biografia Billy’ego Beane’a, menedżera drużyny baseballowej Oakland Athletics, to jeden z najbardziej niedocenionych tytułów amerykańskich minionego roku. Mistrzowski scenariusz współtworzony przez Aarona Sorkina (tego od „Social Network”) zgrabnie wymyka się schematom „filmu sportowego”. Nawet zacięci wrogowie sportów wszelakich mają wielką szansę ten film docenić i polubić.

Pod ostrzałem

Dokumentalny, reż. Marty Burke, Kanada 2011, Canal+, poniedziałek 5 XI, 22.50

„Dziennikarze na polu walki” – brzmi podtytuł dokumentu poświęconego „spadkobiercom” Ryszarda Kapuścińskiego. Czyli reporterom i fotoreporterom ryzykującym życie na różnych frontach świata. W ostatnich latach zginęło ich ponad dziesięciokrotnie więcej niż podczas obu wojen światowych. Czy dlatego, że dzisiejsi dziennikarze w pogoni za newsem czy dobrym zdjęciem są w stanie ryzykować więcej? Tego rodzaju pytania film stawia największym gwiazdom współczesnego dziennikarstwa wojennego.

Opowieści, które żyją tylko w pamięci

Dramat, reż. Júlia Murat, Argentyna/Brazylia/Francja 2011, Ale kino!, czwartek 8 XI, 20.10

Nagradzany na festiwalach film brazylijskiej reżyserki przenosi nas w miejsce, którego klimat kojarzy się z powieściami spod znaku realizmu magicznego. Jesteśmy w fikcyjnej wiosce Jotuomba, w której czas się zatrzymał. Przyjazd młodej fotografki ożywia zabalsamowaną żywcem codzienność, ale i zmusza bohaterów do konfrontacji z tym, co zostało wyparte z pamięci.

Scoop – gorący temat

Komedia, reż. Woody Allen, USA 2006, TVP2, czwartek 8 XI, 22.05

W programie „Kocham kino” zobaczymy Woody’ego Allena z niedawnego okresu londyńskiego, w którym nakręcił także „Wszystko gra” i „Sen Kasandry”. W „Scoop” Scarlett Johansson wciela się w postać amerykańskiej studentki dziennikarstwa, która podczas wizyty w stolicy Albionu wpada na trop sensacyjnej afery.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 45/2012