ZOBACZYĆ WARTO

24 - 30 marca 2012

20.03.2012

Czyta się kilka minut

American Psycho

Dramat, reż. Mary Harron, USA/Kanada 2000, TVP 1, sobota 24 III, 23.05

Zarówno film, jak i jego literacki pierwowzór, powieść Breta Eastona Ellisa, to jedne z najostrzejszych krytyk konsumpcyjnego stylu życia. Uosabia go bohater, psychopatyczny yuppie z Wall Street.

Droga na drugą stronę

Dokument animowany, reż. Anca Damian, Rumunia/ /Polska 2011, Canal +, pon. 26 III, 22.35; wtorek 27 III, 8.40

Historia Rumuna Claudia Crulica, który zagłodził się na śmierć w krakowskim więzieniu, próbując udowodnić swoją niewinność, po raz pierwszy opisana została na łamach „TP” przez Małgorzatę Nocuń. Rumuńska reżyserka rekonstruuje tamtą historię w oryginalnej formule animowanego dokumentu, w którym jest miejsce i na brutalne fakty, i na niezwykłe surrealistyczne wizje.

Tam, gdzie rosną porzeczki

Dokument, reż. Leo Kantor, Polska 2011, TVP 2, wtorek 27 III, 16.35

Leo Kantor, polski Żyd ze Sztokholmu, emigrant ’68 roku, znalazł oryginalny sposób, by opowiedzieć swoją historię dziecka ocalałego z Zagłady. Najpierw był tzw. „teatr dokumentalny”, czyli niezwykle osobisty monodram sfilmowany przez Witolda Adamka. Przywoływaniu przeszłości towarzyszy współczesna podróż Kantora do Strzegomia, w którym po wojnie spędził dzieciństwo. Prześladują go nie tylko bolesne wspomnienia, ale i duchy dawnych sąsiadów, również tych niemieckich.

Turandot

Teatr/opera, reż. Paweł Passini, Polska 2012, TVP Kultura, wtorek 27 III, 20.20

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zobaczymy telewizyjną wersję obsypanego nagrodami spektaklu operowego. Passini, posługując się nowoczesnym językiem, odważnie reinterpretuje dzieło Pucciniego, wpisując je w biografię kompozytora i zanurzając w chińskich realiach. Efektem jest opowieść o procesie tworzenia i jego kosztach, a także o totalitarnej władzy.

Prawdziwy koniec zimnej wojny

Dokument, reż. Jerzy Śladkowski, Polska 2011, TVP 1, czwartek 29 III, 22.10

Wprowadzenie krajów Europy Środkowej w struktury NATO nazywano na początku lat 90. „mission impossible”. Politycy i dyplomaci (w tym Zbigniew Brzeziński, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Koźmiński, Dariusz Rosati czy Lech Wałęsa) odsłaniają po latach kulisy tamtych zdarzeń.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2012