Reklama

Zapomniana rocznica

Zapomniana rocznica

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Na początku lutego minęła 65. rocznica pewnych dramatycznych wydarzeń, które jakby umknęły uwadze tak polskich mediów, jak władz. Otóż w lutym 1940 r. na Kresach rozpoczęły się wielkie wywózki Polaków przez NKWD. Słyszałam na ten temat tylko wywiad w porannym paśmie I programu Polskiego Radia z sędziwym kapelanem rodzin katyńskich. Nie wiem, co w tym dniu proponowała telewizja czy prasa codzienna, ale czekałam na “mój »Tygodnik«". Tymczasem w numerze 7. z 13 lutego 2005 r. zobaczyłam na stronie tytułowej zdjęcie i artykuł “Teczki: temat zastępczy"... Szkoda, że nie wszystkie tragiczne wydarzenia z przeszłości są jednakowo ważne. Świadomość narodowa i patriotyzm muszą się opierać na pamięci. Taką nutę żalu słyszałam wyraźnie we wspomnianym wywiadzie. Armia Czerwona wyzwalała ziemie polskie, w tym Auschwitz, pod koniec wojny, ale wcześniej była okupantem. Gdyby było u nas o tym głośniej, być może nie usłyszelibyśmy kontrowersyjnych wypowiedzi ze strony obecnego ministerstwa spraw zagranicznych Rosji. Nie jestem osobiście związana z Kresami. Stamtąd pochodzili jednak dziadkowie i rodzice moich teraz już starszych koleżanek i kolegów. Tragicznym losom tych pokoleń należy się większa cześć.
M

MAGDALENA ROMANIUK (Jeżów Sudecki, woj. dolnośląskie)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]