Reklama

Ładowanie...

„Zapisuję żonie mojej"

25.10.2006
Czyta się kilka minut
Dla badaczy literatury i biografów każde archiwum jest miejscem magicznym. Rapperswilskie archiwum Józefa i Barbary Mackiewiczów jest wszakże w literaturze polskiej zbiorem wyjątkowym.
2

22 sierpnia 1951 r. w Londynie Józef Mackiewicz spisał swój pierwszy testament, w którym oświadczył, że wszystko, co do niego "należy, należało kiedykolwiek lub w przyszłości należeć powinno przekazuje jedynie i wyłącznie" swojej żonie Barbarze Toporskiej-Mackiewicz. Testament ten potwierdził 2 stycznia 1962 r., dodając - "ukochanej żonie mojej". 11 września 1965 ponowił zapis, dodając: "zapisuję niepodzielnie żonie mojej". Pisarz zmarł 31 stycznia 1985 r.

22 kwietnia 1985 r. Barbara Mackiewiczowa spisała z kolei swój testament. Oświadczyła, że wszystkie prawa autorskie po swoim mężu, a także swoje własne przekazuje Ninie Karsov-Szechter, właścicielce wydawnictwa Kontra mieszczącego się w Londynie. Resztki rodzinnego księgozbioru Mackiewiczowa zapisała pani Ninie Kozłowskiej. W testamencie dodała następującą dyspozycję: "Jeszcze za życia mego męża Józefa...

5356

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]