Zagubione dusze

Joanna Concejo, ilustratorka: Już wiem, że na wiele rzeczy nie mam wpływu, świata lepiej nie urządzę. Wcześniej byłam niemądra. Sądziłam, że muszę zrobić wszystko, by usunąć kamienie z drogi moich...

Reklama

Zagubione dusze

Zagubione dusze

28.06.2021
Czyta się kilka minut
Joanna Concejo, ilustratorka: Już wiem, że na wiele rzeczy nie mam wpływu, świata lepiej nie urządzę. Wcześniej byłam niemądra. Sądziłam, że muszę zrobić wszystko, by usunąć kamienie z drogi moich dzieci.
Ilustracja Joanny Concejo pochodząca – podobnie jak te zamieszczone dalej – z książki „Zgubiona dusza” Olgi Tokarczuk. Fot. MATERIAŁY PRASOWE
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Pierwszy zapamiętany obraz?

JOANNA CONCEJO: Kuchnia, jestem dziewczynką dwu-, może trzyletnią, głowę trzymam na wysokości pupy mojej mamy. Mama ma beżową spódnicę, myje naczynia. Może kiedyś nadarzy się okazja, by to narysować.

Musi być pretekst?

Potrzeba. W przypadku ilustrowanej książki zazwyczaj to tekst, mój lub czyjś. Nieszczególnie kontroluję ten proces – czasami w mojej głowie równocześnie pojawia się kilka obrazów. Rysuję ten, który wygra. Ale bywa też, że rysuję i ten drugi, i trzeci – w książce obrazkowej można się rozrysować, to luksus.

Rysuje Pani od najmłodszych lat?

Wtedy rysowanie kompletnie mnie nie interesowało. Mieszkałam na wsi i wszystko inne było tam fajniejsze.

Co na przykład?

Bieganie po polach, zabawa w krzakach, skakanie po sianie, łażenie po kałużach, wędrowanie...

20251

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]