Reklama

Z najnowszą historią naszą – ostrożnie

Z najnowszą historią naszą – ostrożnie

07.05.2012
Czyta się kilka minut
Na okładce głowy: Jan Paweł II, kardynałowie Andrzej Deskur i Pio Lagi, Anna Walentynowicz, arcybiskup Paul Marcinkus, Ronald Reagan, kard. Wyszyński, ks. Franciszek Blachnicki i inni bohaterowie armii Boga.
N

Na pierwszych stronicach pięć listów pochwalnych wybitnych postaci ze świata polityki i mediów (amerykańskich): autor odkrył, zbadał, opisał najistotniejsze siły, które się przyczyniły do upadku komunizmu... pozwala zrozumieć itd. Lektura przyprawia o zawrót głowy. Naszpikowana odniesieniami do dokumentów (tajnych i jawnych) i niezliczonych rozmów z protagonistami wydarzeń, poniekąd zmusza do uznania tez autora. Czytelnik nie jest w stanie zweryfikować odnośników. Czasem tylko niektórzy rozmówcy autora mogą – w znającym ich – wzbudzić pewne wątpliwości. Jednak ogrom zgromadzonego materiału budzi respekt i zmusza do myślenia. Nie potrafię ocenić wartości tej książki, jednak wiem, że trudno ją lekceważyć.

Ogromna praca, którą wykonał Tomasz Pompowski, rozszerza horyzont czytelnika gazet i pobudza do pytań, zmusza do myślenia. To na przykład, co pisze o roli Jana Pawła II w doprowadzeniu do upadku Związku Radzieckiego, ciekawie się zderza z wydaną właśnie teraz po polsku książką Davida Yallopa „Potęga i chwała. W mrocznym sercu Watykanu Jana Pawła II”. Yallop, znany z mieszania źródeł z fantazją, „wykazuje”, że jakiekolwiek łączenie Papieża-Polaka z upadkiem komunizmu jest całkowicie nieuzasadnione, beztrosko przy tym zakłamując fakty. Np. kilkakrotnie powtarza, że Karol Wojtyła w czasie okupacji świetnie się urządził, pracując w Solvayu, mając kartki żywnościowe i korzystając z basenu (!), gdy jego rówieśnicy angażowali się w walkę z okupantem – gdy tymczasem Wojtyła był zaprzysiężonym członkiem wchodzącej w ramy działania AK tajnej organizacji „Unia”. Wspominam o tym, żeby przestrzec przed bezkrytyczną lekturą Davida Yallopa.

Tomasz Pompowski, Armia Boga kontra imperium zła. Duchowa historia upadku komunizmu. Kraków 2012, Wydawnictwo Rafael.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]