Z najnowszą historią naszą – ostrożnie

Na okładce głowy: Jan Paweł II, kardynałowie Andrzej Deskur i Pio Lagi, Anna Walentynowicz, arcybiskup Paul Marcinkus, Ronald Reagan, kard. Wyszyński, ks. Franciszek Blachnicki i inni bohaterowie armii Boga.

07.05.2012

Czyta się kilka minut

Na pierwszych stronicach pięć listów pochwalnych wybitnych postaci ze świata polityki i mediów (amerykańskich): autor odkrył, zbadał, opisał najistotniejsze siły, które się przyczyniły do upadku komunizmu... pozwala zrozumieć itd. Lektura przyprawia o zawrót głowy. Naszpikowana odniesieniami do dokumentów (tajnych i jawnych) i niezliczonych rozmów z protagonistami wydarzeń, poniekąd zmusza do uznania tez autora. Czytelnik nie jest w stanie zweryfikować odnośników. Czasem tylko niektórzy rozmówcy autora mogą – w znającym ich – wzbudzić pewne wątpliwości. Jednak ogrom zgromadzonego materiału budzi respekt i zmusza do myślenia. Nie potrafię ocenić wartości tej książki, jednak wiem, że trudno ją lekceważyć.

Ogromna praca, którą wykonał Tomasz Pompowski, rozszerza horyzont czytelnika gazet i pobudza do pytań, zmusza do myślenia. To na przykład, co pisze o roli Jana Pawła II w doprowadzeniu do upadku Związku Radzieckiego, ciekawie się zderza z wydaną właśnie teraz po polsku książką Davida Yallopa „Potęga i chwała. W mrocznym sercu Watykanu Jana Pawła II”. Yallop, znany z mieszania źródeł z fantazją, „wykazuje”, że jakiekolwiek łączenie Papieża-Polaka z upadkiem komunizmu jest całkowicie nieuzasadnione, beztrosko przy tym zakłamując fakty. Np. kilkakrotnie powtarza, że Karol Wojtyła w czasie okupacji świetnie się urządził, pracując w Solvayu, mając kartki żywnościowe i korzystając z basenu (!), gdy jego rówieśnicy angażowali się w walkę z okupantem – gdy tymczasem Wojtyła był zaprzysiężonym członkiem wchodzącej w ramy działania AK tajnej organizacji „Unia”. Wspominam o tym, żeby przestrzec przed bezkrytyczną lekturą Davida Yallopa.

Tomasz Pompowski, Armia Boga kontra imperium zła. Duchowa historia upadku komunizmu. Kraków 2012, Wydawnictwo Rafael.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą – był katechetą… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 20/2012