Reklama

Wstęp

Wstęp

07.09.2010
Czyta się kilka minut
Drodzy Państwo,
t

tradycja Łodzi jako miasta czterech kultur, miasta wielokulturowego, pozostaje wciąż niewyczerpanym źródłem inspiracji. Mimo chwilowego zawirowania festiwal, który eksponuje korzenie tej aglomeracji, trwa i z niezłomnym przekonaniem organizatorów będzie się rozwijał.

Łódź Czterech Kultur identyfikuje się ze swoim miastem, jego tradycją i współczesnością. "Nieprzerwana ciągłość i nawiązywanie", jak powiada Józef Roth w swoim niezapomnianym, łódzkim "Hotelu Savoy", to zasada, którą kieruje się festiwal.

Powrót do korzeni zawsze daje impuls pytaniom o tożsamość. "Powroty" - hasło tegorocznej edycji - zaprasza do odwiedzin tych, których z Łodzią łączą więzy najgłębsze, rodzinne, jak bohaterów prezentowanych filmów dokumentalnych czy Ksenię Starosielską, która przyjeżdża do miasta swoich przodków. Równocześnie skłania do namysłu nad minionym, utraconym pięknem w sztuce słowa, muzyki i obrazu, czego przykładem dzieła kompozytorów skazanych na nieistnienie w czasie II wojny światowej, utwory przywracane do życia przez Kwartet Śląski.

Łódź Czterech Kultur 2010 to próba powrotu do refleksji o tym,

co może przynieść zderzenie sztuki, religii, języków, różnych form ludzkiej ekspresji, aby "wygnane i utracone / było u siebie", jak w wierszu Paula Celana. Cztery kultury, pięć dyscyplin artystycznych, blisko trzydzieści zdarzeń, które składają się na program festiwalu,

skierowane są do szerokiej widowni. Mamy wielką nadzieję, że łodzianie znajdą w nim dużo okazji do przeżyć, przemyśleń i wzruszeń.

Serdecznie zapraszamy,

Bogdan Tosza z Zespołem

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]