Wprowadzenie

Szanowni Państwo,

08.10.2012

Czyta się kilka minut

13 października w wielkopolskim Miłosławiu odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Kościelskich, na którą serdecznie zapraszam wszystkich miłośników dobrych książek, z zainteresowaniem śledzących literackie nowości pióra młodych polskich twórców. Będzie to z pewnością niezapomniane spotkanie ze sztuką słowa najwyższej próby, z utworami najbardziej wartościowymi i godnymi wyróżnienia, z Autorami – prozaikami, poetami, krytykami literackimi – których wizje świata i literatury pozostają w pamięci na długo, ubogacając naszą wyobraźnię, pozwalając spojrzeć na dzieło literackie z nowej perspektywy. Zapewniam Państwa, że zarówno sama uroczystość wręczenia Nagrody, jak i wszystkie wydarzenia towarzyszące, będą znakomitą okazją do ciekawej i pasjonującej dyskusji o polskiej literaturze współczesnej i do zasłuchania się w piękno polskiego języka, wybrzmiewające w utworach najwybitniejszych polskich twórców. Będzie to jednocześnie niezapomnianym wydarzeniem kulturalnym dla mieszkańców naszego regionu, dla mieszkańców Miłosławia zaś w szczególności.

Wszyscy pamiętamy zapewne o wielkopolskim rodowodzie Nagrody Kościelskich, która jest kontynuacją tradycji mecenatu artystycznego, zainicjowanej przez Władysława Kościelskiego i kontynuowanej przez jego potomków. Cieszy fakt, że uroczystość jej wręczenia odbywa się na wielkopolskiej ziemi, właśnie w Miłosławiu, dawnej posiadłości rodu Kościelskich, w miejscu, które odwiedzali najsławniejsi polscy pisarze, między innymi Nobliści Henryk Sienkiewicz i Władysław Stanisław Reymont, w którym stanął pierwszy na ziemiach polskich pomnik Juliusza Słowackiego. Mam nadzieję, że tradycja wręczania Nagrody w dawnej posiadłości jej fundatorów na stałe powróci do naszego regionu i będzie rozsławiać wielkopolski Miłosław jako miejsce ważne dla promocji polskiej literatury.

Z radością oczekuję chwili uhonorowania tegorocznego laureata najstarszej polskiej niezależnej nagrody literackiej, która od 1962 roku pomogła tak wielu młodym twórcom zyskać poczytność i zasłużony rozgłos. Przyznawana przez wybitnych znawców literatury, będąca rzeczywistym miernikiem oryginalności i artyzmu, trafiła do wielu najwybitniejszych polskich pisarzy, którzy dziś są twórcami światowego formatu. Przypomnę jeszcze, że w gronie uhonorowanych znalazło się wielu autorów silnie związanych z Wielkopolską: Stanisław Barańczak, Przemysław Czapliński, Arkadiusz Pacholski i O. Jan Góra. Mam nadzieję, że wyróżnienie nieraz jeszcze trafi do twórców wywodzących się z naszego regionu i tu tworzących, czego serdecznie Im życzę.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z całą mocą sprzyja kulturalnej aktywności i twórczości artystycznej, wspiera najcenniejsze jej przejawy, czego najlepszym przykładem jest Nagroda Kościelskich. Serdecznie Państwa zapraszam do Miłosławia na wielkie święto polskiej literatury!

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2012

Artykuł pochodzi z dodatku „Nagroda Kościelskich 2012