Reklama

Wpis Zygmunta Januszewskiego z 18 marca 2013 r.

Wpis Zygmunta Januszewskiego z 18 marca 2013 r.

16.09.2013
Czyta się kilka minut
Ten rysunek ma dla mnie ogromną wartość emocjonalną. Powstał w 1981 jako ilustracja do „Stu lat samotności” G.G. Màrqueza.
B

Był pierwszym szkicem do dyplomu w Pracowni Ilustracji prof. Janusza Stannego. Nie został w nim jednak zawarty i nigdy nie był opublikowany! Właściwy projekt dostał wyróżnienie rektorskie, był pokazywany w Zachęcie i ślad po nim zaginął.
Został tylko ten jeden, całonocny, bizantyjski wybuch szczegółów, przetrwał, żeby pojawić się nagle 32 lata później w Krakowie jak świński ogonek w rodzinie Buendiów... Ha! Kraków jest jedyną nazwą z Polski, którą Màrquez używa w „Stu latach s.”!!! Tym razem rysunek został tam odnaleziony przez red. Piotra Mucharskiego i Marka Zalejskiego do „Krzyku prawdy” kard. Jorge Mario Bergoglio SJ z Buenos Aires („TP” nr 12 z 14 marca, s.12), żeby odczytać moje życie w momencie szczególnym. Lotta continua!
www.facebook.com/pracownia.ilustracji

830

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]