Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wizja i zaufanie

Wizja i zaufanie

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Partnerstwo to nie łańcuch, to sieć.
Fot. Kamila Buturla
D

Dlaczego Polska i inne, „nowe” kraje UE nie potrafią pozyskiwać unijnych funduszy na innowacje w takim stopniu, jak wiodące kraje – Wielka Brytania czy Holandia? Wiele lat temu w Wielkiej Brytanii przeprowadzono reformę szkolnictwa wyższego. Uniwersytety zaczęły konkurować i poszukiwać środków na rozwój. W Wielkiej Brytanii, Szwecji i kilku innych krajach UE stworzono kompleksowe systemy innowacji i wyspecjalizowane jednostki do zarządzania innowacjami.
W perspektywie 2014–2020 będą duże środki na rozwój innowacyjności. Aby je wykorzystać, trzeba stworzyć dobre partnerstwo publiczno-prywatne czy publiczno-publiczne. Wszyscy zainteresowani poprawą konkurencyjności i innowacyjności gospodarki powinni brać udział w „partnerstwie dla innowacji”; rząd przez poprawianie regulacji i politykę proinnowacyjną, samorządy koordynując budowę systemu innowacji, przedsiębiorcy przez inwestowanie i wdrażanie innowacyjnych technologii, uczelnie i instytuty badawcze przez wdrażanie systemów innowacji i transferu technologii, inwestorzy zwiększając wsparcie dla innowacyjnych przedsięwzięć, a samorządy tworząc przyjazne miejsca dla rozwoju firm innowacyjnych. Partnerstwo to nie łańcuch, to sieć, która powinna połączyć wszystkich partnerów, z Polski i innych krajów. To daje szansę na budowę siedliska dla innowacji. Istotne jest także zaufanie oraz długofalowa perspektywa, bez której trudno budować konkurencyjną pozycję.
Andrzej Ryś, Dyrektor ds. Systemów Zdrowotnych i Produktów Medycznych, Komisja Europejska

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]