Reklama

Ładowanie...

Wizja i zaufanie

Wizja i zaufanie

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Partnerstwo to nie łańcuch, to sieć.
Fot. Kamila Buturla
D

Dlaczego Polska i inne, „nowe” kraje UE nie potrafią pozyskiwać unijnych funduszy na innowacje w takim stopniu, jak wiodące kraje – Wielka Brytania czy Holandia? Wiele lat temu w Wielkiej Brytanii przeprowadzono reformę szkolnictwa wyższego. Uniwersytety zaczęły konkurować i poszukiwać środków na rozwój. W Wielkiej Brytanii, Szwecji i kilku innych krajach UE stworzono kompleksowe systemy innowacji i wyspecjalizowane jednostki do zarządzania innowacjami.
W perspektywie 2014–2020 będą duże środki na rozwój innowacyjności. Aby je wykorzystać, trzeba stworzyć dobre partnerstwo publiczno-prywatne czy publiczno-publiczne. Wszyscy zainteresowani poprawą konkurencyjności i innowacyjności gospodarki powinni brać udział w „partnerstwie dla innowacji”; rząd przez poprawianie regulacji i politykę proinnowacyjną, samorządy koordynując budowę systemu innowacji, przedsiębiorcy przez inwestowanie i wdrażanie innowacyjnych technologii, uczelnie i instytuty badawcze przez wdrażanie systemów innowacji i transferu technologii, inwestorzy zwiększając wsparcie dla innowacyjnych przedsięwzięć, a samorządy tworząc przyjazne miejsca dla rozwoju firm innowacyjnych. Partnerstwo to nie łańcuch, to sieć, która powinna połączyć wszystkich partnerów, z Polski i innych krajów. To daje szansę na budowę siedliska dla innowacji. Istotne jest także zaufanie oraz długofalowa perspektywa, bez której trudno budować konkurencyjną pozycję.
Andrzej Ryś, Dyrektor ds. Systemów Zdrowotnych i Produktów Medycznych, Komisja Europejska

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]