Reklama

Wielkość i grzech

Wielkość i grzech

31.05.2006
Czyta się kilka minut
MAREK ZAJĄC: - W przemówieniu do biskupów i księży Benedykt XVI apelował: "Wierzcie w moc waszego kapłaństwa". Skąd takie słowa?
K

KS. SŁAWOMIR SZCZEPANIAK: - Wielu księży stawia sobie pytanie, jaki jest wymierny, społeczny efekt ich pracy. Przed laty wszystko wydawało się prostsze: umierał parafianin, przyjmował ostatnie namaszczenie i nikt nie miał wątpliwości, że kapłan spełnił zadanie. Punktem odniesienia była parafialna księga chrztów, ślubów i pogrzebów. Zresztą póki walczyliśmy z komunizmem, wiedzieliśmy, że jesteśmy potrzebni. Tylko w Kościele była wolność. Potem stanęliśmy w zupełnie nowej sytuacji, np. pomoc społeczna przeszła, i dobrze, w ręce świeckich. Zadania polityczne wzięły na siebie wolne i demokratyczne instytucje. Wielu księży ma poczucie pustki. Nie wierzą, że dysponują realną mocą zmiany świata na lepsze. A przecież - jak przypomniał Papież - rozporządzają siłą potężniejszą niż polityczna, ekonomiczna czy społeczna. To realna moc Chrystusa zmartwychwstałego, która przez posługę...

4960

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]