Ważą się losy Haupta

Pisarz, który zajmuje w polskiej literaturze miejsce osobne, a jego twórczość pozostaje niemalże bez precedensu – nie może popaść w zapomnienie.

28.03.2016

Czyta się kilka minut

Wniosek o dofinansowanie 2. edycji Festiwalu im. Zygmunta Haupta, złożony w priorytecie „Promocja czytelnictwa”, nie uzyskał dotacji MKiDN. Festiwal zyskał sobie szerokie grono sympatyków.

Wnioskodawcą była Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach, która wraz z Wydawnictwem Czarne, fundacją Alma-Art oraz przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Gorlicach i Gminy Gorlice powołała w roku 2015 festiwal, którego celami są przywrócenie pamięci o twórczości Zygmunta Haupta (1907–1975) oraz udział w rozwoju polskiej sceny literackiej, promocja czytelnictwa i wartościowych zjawisk współczesnej literatury i sztuki. Inicjatorem i dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Andrzej Stasiuk. Poprzednia edycja festiwalu została dofinansowana przez MKiDN kwotą 179 000 zł. Z zakresem programowym zeszłorocznego festiwalu można się zapoznać na stronie: www.festiwalhaupta.pl. Znajdują się tam również teksty, które napisali badacze twórczości Haupta. Gościem honorowym minionej edycji był syn pisarza, Arthur Haupt.

Festiwalowy wniosek uzyskał w tym roku łącznie 77 punktów, co pozwoliło organizatorom na złożenie odwołania od decyzji Ministra. Przedstawiony we wniosku zakres programowy edycji 2016 – zaplanowanej w terminie 23 września-2 października i o zdecydowanie bogatszej ofercie względem roku ubiegłego – obejmował dziesięć pełnych dni festiwalowych, siedem lokalizacji (w Gorlicach, Szymbarku i Kwiatonowicach), pięć spotkań tematycznych poświęconych twórczości Haupta, sześć spotkań monograficznych poświęconych twórczości nieżyjących już autorów i autorek, dwadzieścia spotkań autorskich z pisarzami i pisarkami z Polski i Europy (proza, poezja, reportaż), a także wydarzenia towarzyszące: czytania opowiadań Haupta, wystawę fotografii pochodzących ze zbiorów rodziny pisarza, pokaz filmu biograficznego i cztery koncerty.

W założeniach festiwalowi miała towarzyszyć polsko-angielska strona internetowa, dwujęzyczna książka programowa oraz rejestracje wideo wszystkich spotkań zaplanowanych w ramach festiwalu.

Wyniki naboru w priorytecie zostały opublikowane przez MKiDN 8 marca. Zgodnie z regulaminem konkursu odwołania są rozpatrywane przez Ministra w terminie 21 dni od dnia przekazania listy odwołań (termin przyjmowania odwołań upłynął 18 marca).

Istnieje wielka potrzeba realizacji wydarzenia, dla którego punktem wyjścia jest dorobek Zygmunta Haupta, „największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy”. Dlatego, poza złożeniem odwołania od decyzji MKiDN, zostały podjęte działania mające na celu zagwarantowanie ciągłości festiwalu. Jednak bez wsparcia MKiDN nie ma pewności, czy festiwal nie podzieli losu jego patrona. W roku 2015 towarzyszyło nam hasło „Czas, by Haupt powrócił”. Należałoby się spodziewać, że i w tym roku podobnego zdania będą osoby decydujące o podziale środków zaplanowanych w budżecie priorytetu „Promocja czytelnictwa”.

Jako jedyna z dużych imprez literackich Festiwal im. Zygmunta Haupta nie odbywa się w środowisku wielkomiejskim, lecz w dwudziestoośmiotysięcznych Gorlicach, mieście powiatowym ulokowanym na wschodnim obrzeżu Małopolski, z dala od znaczących centrów kulturalnych, ale bogatym – poczynając od XVII wieku – w literacką tradycję.

Zygmunt Haupt – pisarz, który zajmuje w polskiej literaturze miejsce osobne, a jego twórczość pozostaje niemalże bez precedensu – nie może popaść w zapomnienie, nie może funkcjonować jako autor znany jedynie wąskiemu gronu odbiorców.

Nakład wydanych dotychczas książek jest od dawna wyczerpany, Wydawnictwo Czarne podjęło decyzję o sfinansowaniu wznowienia zbioru „Baskijski diabeł” w nowej redakcji prof. Aleksandra Madydy. Książka ukaże się 25 maja, także jako e-book. Wciąż jednak otwarte pozostaje pytanie, czy ta publikacja stanie się ostatnim rozdziałem w historii recepcji twórczości Zygmunta Haupta. ©

(w imieniu organizatorów)

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2016