Reklama

W SKRÓCIE

W SKRÓCIE

26.08.2013
Czyta się kilka minut
20 – 26 sierpnia
Z

Zmarła Ewa Petelska, reżyserka filmów wojennych i historycznych, razem z m.in. Andrzejem Wajdą i Konradem Swinarskim studentka pierwszego powojennego roku reżyserii w łódzkiej Filmówce. Wraz z mężem, a potem partnerem zawodowym, Czesławem Petelskim, stworzyła takie filmy jak „Kamienne niebo”, „Ogniomistrz Kaleń” czy „Drewniany różaniec”. Miała 92 lata.

Zmarł Jan Gaca, wybitny skrzypek ludowy z Przystałowic Małych w Radomskiem, jeden z ostatnich wiejskich muzykantów, nauczyciel pokoleń muzyków weselnych, a także źródło inspiracji dla takich zespołów jak Kapela ze Wsi Warszawa. W tym roku został laureatem Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po raz pierwszy przyznanej w dziedzinie „twórczość ludowa”. Miał 80 lat.

Mrożek w (nowym) Panteonie Narodowym. Prochy Sławomira Mrożka zostaną sprowadzone z Nicei i...

3865

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]