Reklama

Ładowanie...

Krypta wielkich duchów

30.01.2012
Czyta się kilka minut
W Krakowie, pod patronatem rektorów szkół wyższych i miejscowej archidiecezji, powstaje nowy panteon narodowy. Otwarcie pierwszej części zaplanowano na wrzeień – w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi.
Przyszły wygląd wnętrza panteonu w kryptach krakowskiego kościoła śś. Piotra i Pawła ryc. Fundacja Panteon Narodowy
W

W epoce iPadów i filmów 3D Markowi Wasiakowi, prezesowi fundacji Panteon Narodowy na co dzień przyszło posługiwać się słowami, które u młodych budzą często uśmiech pobłażania: „wielki Polak”, „dziedzictwo” oraz „zobowiązanie historyczne”. Wyposażony w wiedzę z zakresu PR oraz doświadczenie kilkuletniej pracy z młodzieżą podchodzi jednak do tego w niezbyt sztampowy sposób. Nowe miejsce wiecznego spoczynku zasłużonych twórców sztuki i kultury, które powstaje właśnie w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie, to przecież również okazja do promocji talentu i ludzkiego potencjału.

– Wawel jest nekropolią królewską, symbolem państwowości i czasu, gdy tworzył się nasz świat wartości – mówi Wasiak. – Z kolei pierwsze pogrzeby na Skałce przypadały na okres nieistniejącej, rozebranej Polski. Chcemy czerpać z tego wszystkiego.

Lubi też powtarzać: – Kiedy działa się na...

8661

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]