Reklama

Krypta wielkich duchów

Krypta wielkich duchów

30.01.2012
Czyta się kilka minut
W Krakowie, pod patronatem rektorów szkół wyższych i miejscowej archidiecezji, powstaje nowy panteon narodowy. Otwarcie pierwszej części zaplanowano na wrzeień – w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi.
Przyszły wygląd wnętrza panteonu w kryptach krakowskiego kościoła śś. Piotra i Pawła ryc. Fundacja Panteon Narodowy
W

W epoce iPadów i filmów 3D Markowi Wasiakowi, prezesowi fundacji Panteon Narodowy na co dzień przyszło posługiwać się słowami, które u młodych budzą często uśmiech pobłażania: „wielki Polak”, „dziedzictwo” oraz „zobowiązanie historyczne”. Wyposażony w wiedzę z zakresu PR oraz doświadczenie kilkuletniej pracy z młodzieżą podchodzi jednak do tego w niezbyt sztampowy sposób. Nowe miejsce wiecznego spoczynku zasłużonych twórców sztuki i kultury, które powstaje właśnie w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie, to przecież również okazja do promocji talentu i ludzkiego potencjału.

– Wawel jest nekropolią królewską, symbolem państwowości i czasu, gdy tworzył się nasz świat wartości – mówi Wasiak. – Z kolei pierwsze pogrzeby na Skałce przypadały na okres nieistniejącej, rozebranej Polski. Chcemy czerpać z tego wszystkiego.

Lubi też powtarzać: – Kiedy działa się na...

8661

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]