W SKRÓCIE

12 - 18 czerwca 2012

19.06.2012

Czyta się kilka minut

Romowie – scenariusz zabijania. „Pojawiło się coś, co nazywa się art therapy. Wysyła się artystów, performerów, filmowców, aby pracowali z trudną młodzieżą albo z więźniami. Na własny użytek nazywam sztuką podążanie za własną pasją, dokądkolwiek by ona wiodła. Gdy rzeźbisz, gdy malujesz, to cię raduje i nasyca. Ale jeżeli pojawiają się inne propozycje, które cię pociągają, jesteś w stanie się przestroić. Zdolność do przestrajania się to cecha artystów – uważa Paweł Althamer, który w „Krytyce Politycznej” opowiada o swoim pomyśle, by do miejsc międzynarodowych konfliktów wysyłać (przynajmniej z początku) nie żołnierzy, a kontyngent artystów. – Międzynarodowa ekipa artystów dociera do miejsca, gdzie wcześniej żadne wydarzenie, nazwijmy je kulturalne czy artystyczne, nie miało miejsca. Powstaje energia, której istotą nie jest konflikt, a poznanie, które rządzi się ciekawością i potrzebą tworzenia więzi”. Obok tej niecodziennej idei w „Krytyce” (nr 30) znaleźć można m.in. rozmowy z Jerzym Hausnerem, Noah Fischerem, twórcą ruchu Occupy Museums, Joanną Mytkowską, szefową warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, oraz artystami biorącymi udział w 7. Berlińskim Biennale Sztuki Współczesnej. W bloku materiałów poświęconych Węgrom zapada w pamięć drzeworyt Tamasa Kaszasa „Prawdziwa historia”, oddający „scenariusz zabijania”: „przez ostatnie dwa lata dziewięciu węgierskich Romów zostało zabitych na Węgrzech. W większości przypadków scenariusz wyglądał podobnie: przez okno domu, w którym mieszkali Romowie, wrzucano koktajl mołotowa, a kiedy próbowali uciekać od ognia, zabijali ich ludzie czekający na zewnątrz z bronią”.


Wrocław polsko-niemiecki. Tegoroczną Nagrodę Polsko-Niemiecką otrzymały miasto Wrocław oraz Szkoła Europejska – Niemiecko-Polskie Gimnazjum w Löcknitz. Nagroda przyznawana jest od 20 lat, zaś minister stanu w federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec, Cornelia Pieper, która wraz z polską podsekretarz stanu Grażyną Bernatowicz wręczała Nagrodę, uzasadnia: „W Löcknitz polska i niemiecka młodzież uczęszcza wspólnie do Szkoły Europejskiej i uczy się języka sąsiada. Tutaj jedni od drugich uczą się, rozmawiają ze sobą, a nie tylko jedni o drugich. Wrocław może być dumny z tego, że jest miastem spotkań w środku Europy – i to nie tylko w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Miasto w kreatywny i otwarty sposób podeszło do swojej bolesnej przeszłości. Dzięki swojej gotowości do prowadzenia dialogu wrocławianie stali się budowniczymi pomostów między Niemcami a Polską”.

Więcej informacji: www.deutschland-polen.diplo.de


Doktor Lipska. Ewa Lipska, wybitna poetka, otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 26/2012