Reklama

W poszukiwaniu korzeni cd...

W poszukiwaniu korzeni cd...

10.05.2007
Czyta się kilka minut
T

To także poszerzone wznowienie, tyle że pracy nieco nowszej; znany poznański mediewista przygotował ją przed blisko dziesięciu laty dla serii "Mity i legendy świata". Prof. Strzelczyk, w kwestii możliwości zrekonstruowania zaginionych wierzeń należący raczej do sceptyków, poświęcił hasła nie tylko bogom po części hipotetycznego słowiańskiego Olimpu oraz istotom półboskim z obszaru demonologii słowiańskiej (uwzględnionym tu zresztą tylko w wyborze), ale też postaciom związanym przez tradycję z kształtowaniem się ludów i państw słowiańskich, również takim, które w mitycznych dziejach tych państw znalazły się za sprawą nieposkromionej inwencji średniowiecznych kronikarzy.

Mają więc swoje hasła nie tylko Dadźbóg, Perun, Prowe, Swarożyc, Świętowit, Weles i Trzygłów, nie tylko nieco podejrzane bóstwa z panteonu Długoszowego, nie tylko baba jaga, rusałki oraz...

2005

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]