Reklama

W poszukiwaniu korzeni

W poszukiwaniu korzeni

10.05.2007
Czyta się kilka minut
W "Niesamowitej Słowiańszczyźnie Maria Janion postuluje, by opowiedzieć na nowo dzieje naszej kultury, uwzględniając dalekosiężne skutki historycznej traumy, jaką było zniszczenie pierwotnej tradycji słowiańskiej i odcięcie chrystianizowanych Słowian od ich korzeni religijnych i mitologicznych. "Jakieś przekleństwo ciąży nad mitologią słowiańską - zauważa uczona. Czytelnikom jej książki polecić można na pociechę dwie właśnie wznowione prace, które pozwalają wejść w świat wierzeń naszych odległych przodków (czy raczej w to, co się z niego w szczątkowej postaci przechowało).
H

Historia pierwszej z tych prac, dziś będącej pozycją klasyczną, jest dosyć osobliwa. Raczej się bowiem nie zdarza, by pionierskie dzieło wybitnego uczonego wydawano w popularnej serii i w stutysięcznym nakładzie - a to właśnie był przypadek "Mitologii Słowian" Aleksandra Gieysztora. Jak zauważa dziś Karol Modzelewski, autor "nie trudził się w tej pracy nad uprzystępnieniem szerokiemu gronu odbiorców istniejącego już dorobku badań religioznawczych, lecz podjął oryginalną próbę nowej interpretacji archaicznych kultów i kultur Słowiańszczyzny przed wprowadzeniem chrześcijaństwa". Posłużył się przy tym "nie tylko tradycyjnymi technikami wykorzystywanymi w historiografii i archeologii, ale także metodami badawczymi antropologii kulturowej i dorobkiem opisowej etnografii, a nadto odwołał się do językoznawstwa i teoretycznych schematów religioznawstwa porównawczego". Wywody te,...

4670

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]