Reklama

Uśmiechnięte ideologie

Uśmiechnięte ideologie

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Według Lupy nasze życie stało się fabrykacją słów, sloganów, oderwaną od rzeczywistości, bezprzedmiotową gadaniną – bez wiary, że słowa mogą coś zdziałać i że należy za nie brać odpowiedzialność.
Fot. Tomasz Tyndyk / TR Warszawa
P

Przedziwne, że właśnie teraz Krystian Lupa powraca do „Miasta snu” i inspiracji powieścią Alfreda Kubina „Po tamtej stronie”. Ów legendarny już spektakl, zrealizowany w 1985 r. w Starym Teatrze, z perspektywy czasu okazał się bardzo przenikliwą analizą marazmu lat tuż po stanie wojennym, kiedy w Polsce następowało stopniowe wyczerpywanie się języków i idei, które dawałyby jakiś sensowny projekt niedalekiej przyszłości i stawiały przed ludźmi jakiekolwiek wyzwania.

Siedmiogodzinny seans Lupy przyjęto z dużą konsternacją. Był to zresztą dość szczególny moment dla polskiego teatru, gdy powoli wyczerpywały się schematy politycznego teatru aluzji, a na afiszach wielu, renomowanych nieraz scen pojawiały się coraz częściej błahe komedyjki, farsy, montaże muzyczne, wodewile. Dyrektorzy tłumaczyli takie decyzje tym, że publiczność ma już dość deklaracji politycznych płynących ze sceny...

10827

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]