Reklama

Uniwersytet to brzmi dumnie

Uniwersytet to brzmi dumnie

01.05.2015
Czyta się kilka minut
Oczywiście pod warunkiem, że należycie pojmuje posłannictwo, wynikające z tradycji, oraz odpowiedzialność za los społeczności, której służy.
Fot. Maciej Nowaczyk
U

Uczelnia nie może więc ograniczać się do zadowolenia z coraz lepszej infrastruktury i organizacji, gdyż sprawy te – choć ważne dla rozwoju nauki – same nie potrafią określić sensu własnego istnienia. Znaczenia i wartości to domena kultury, literatury, humanistyki. Jako chemik – porównuję literaturę do laboratorium wrażliwości; jako obywatel – cenię ją za krytycyzm; jako czytelnik – podziwiam za intuicję.
Patronem wielkiego, nowoczesnego uniwersytetu, którym kieruję, jest poeta – największy z wielkich. Wybitną postacią naszego środowiska był również Stanisław Barańczak, twórca wyjątkowo wszechstronny, człowiek słynący z odwagi i pracowitości. To powód do satysfakcji i jednocześnie zobowiązanie. Odwołując się do tych wspaniałych postaci, chcemy – razem z miastem – wspierać zasłużonych i utalentowanych pisarzy, a poprzez nich literaturę i czytelnictwo, refleksję i wyobraźnię. Po to, byśmy z ich pomocą nie zapomnieli, że rozum, który nie kieruje się ideą prawdy, za nic ma piękno, niepomny jest dobra, to tylko zimny instrument, a świat, w którym nade wszystko liczy się skuteczność i zysk, szybko staje się światem nieludzkim.
UAM chce być miejscem dla ludzi. Zapraszam! ©
Bronisław Marciniak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]