Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Uniwersytet to brzmi dumnie

Uniwersytet to brzmi dumnie

01.05.2015
Czyta się kilka minut
Oczywiście pod warunkiem, że należycie pojmuje posłannictwo, wynikające z tradycji, oraz odpowiedzialność za los społeczności, której służy.
Fot. Maciej Nowaczyk
U

Uczelnia nie może więc ograniczać się do zadowolenia z coraz lepszej infrastruktury i organizacji, gdyż sprawy te – choć ważne dla rozwoju nauki – same nie potrafią określić sensu własnego istnienia. Znaczenia i wartości to domena kultury, literatury, humanistyki. Jako chemik – porównuję literaturę do laboratorium wrażliwości; jako obywatel – cenię ją za krytycyzm; jako czytelnik – podziwiam za intuicję.
Patronem wielkiego, nowoczesnego uniwersytetu, którym kieruję, jest poeta – największy z wielkich. Wybitną postacią naszego środowiska był również Stanisław Barańczak, twórca wyjątkowo wszechstronny, człowiek słynący z odwagi i pracowitości. To powód do satysfakcji i jednocześnie zobowiązanie. Odwołując się do tych wspaniałych postaci, chcemy – razem z miastem – wspierać zasłużonych i utalentowanych pisarzy, a poprzez nich literaturę i czytelnictwo, refleksję i wyobraźnię. Po to, byśmy z ich pomocą nie zapomnieli, że rozum, który nie kieruje się ideą prawdy, za nic ma piękno, niepomny jest dobra, to tylko zimny instrument, a świat, w którym nade wszystko liczy się skuteczność i zysk, szybko staje się światem nieludzkim.
UAM chce być miejscem dla ludzi. Zapraszam! ©
Bronisław Marciniak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]