Reklama

Tylko NATO

Tylko NATO

28.09.2015
Czyta się kilka minut
Kijów deklaruje chęć integracji nie tylko z Unią Europejską (umowa stowarzyszeniowa została podpisana w czerwcu 2014 r.), ale też z NATO.
Łada Nakoneczna, Majdan 2014, rysunek il. Dzięki uprzejmości artystki
R

Rosyjscy urzędnicy odnieśli się do tego krytycznie, ich koledzy z Brukseli i Waszyngtonu obiecują wsparcie reform, a niezależni eksperci mają różne opinie.

Generał MYKOŁA MAŁOMUŻ, były szef ukraińskiego wywiadu:
Ukraina powinna stać się członkiem NATO. Zmodernizowanie sektora bezpieczeństwa, który obejmuje nie tylko Siły Zbrojne, Gwardię Narodową i Radę Bezpieczeństwa Ukrainy, wymaga jednak nieco czasu i pieniędzy. To komplikuje „ukraińską drogę” do NATO.

WOŁODYMYR OGRYZKO, były szef ukraińskiej dyplomacji:
Po niedawnej wizycie Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO w Kijowie, sytuacja w rejonie walk w Donbasie ulegnie zaostrzeniu. Separatyści z „republik ludowych”, oficjalnie wspierani przez Moskwę, będą demonstrować swoją siłę, sięgając po broń – Kijów tymczasem musi zbliżać się do Sojuszu. NATO jest jedynym systemem wspólnego bezpieczeństwa, który może pomóc Ukrainie i zatrzymać rosyjską inwazję.

DMYTRO TYMCZUK, deputowany Rady Najwyższej i ekspert ds. wojskowości (założyciel think tanku Informacyjny Opór):
Ukraińscy politycy zdają sobie sprawę z wagi zapowiadanego przez prezydenta referendum na temat członkostwa Ukrainy w NATO i samej perspektywy euroatlantyckiej integracji Kijowa. Ukraina nie ma alternatywy; wstąpienie do NATO jest koniecznością. Rosja – nasz sąsiad – prowadzi agresywną politykę zagraniczną. Moskwa będzie stanowić zagrożenie dla krajów Europy Wschodniej jeszcze przez lata. Ukraina musi przeprowadzić poważne reformy w sektorach wojskowym i bezpieczeństwa, a nasze siły zbrojne moderni-zujemy w najgorszym czasie – czyli w czasie rosyjskiej inwazji. Jako część przestrzeni euroatlantyckiej będziemy mieć większe szanse, aby zatrzymać Kreml. Wspólne szkolenia, które organizują obecnie NATO i Ukraina, są najlepszym sposobem, aby zapoznać ukraińskich żołnierzy z natowskimi standardami i zasadami. ©

Przełożył ZBIGNIEW ROKITA

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]