Reklama

Ładowanie...

Trialog dla Krakowa

12.03.2007
Czyta się kilka minut
7 marca 2007 r. w auli krakowskiej Akademii Pedagogicznej odbyła się dyskusja pomiędzy przedstawicielami trzech wielkich religii monoteistycznych, zatytułowana: "Trialog dla Europy". Organizatorzy spotkania ? Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK oraz Instytut Politologii AP ? zaprosili dr Zofię Radzikowską ze Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Polsce, dyrektora Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu, imama Ali Abi Issę oraz prezesa Fundacji ZNAK Stefana Wilkanowicza. Dyskusję prowadził Maciej Müller z "Tygodnika Powszechnego" ? patrona medialnego spotkania.
S

Stefan Wilkanowicz jako pierwszy z panelistów odpowiadał na pytanie, dlaczego dialog jest dziś potrzebny. Zaczął od diagnozy, że media nie kreują prawdziwego obrazu rzeczywistości. Na potwierdzenie tej opinii przywołał niezależne sondaże, w których społeczeństwa muzułmańskie opowiadają się za pokojem i demokracją. Podawał też przykłady dobrego dialogu, m. in. odzew młodych ludzi na konkurs Fundacji ZNAK "Młodzi o przeszłości i przyszłości" (inicjatywa fundacji jest dziś kontynuowana w postaci ankiety adresowanej do młodzieży i studentów z całego świata, dostępnej na stronie: ).

Ali Abi Issa zwracał z kolei uwagę na błędne interpretowanie prawa szariatu przez kulturę zachodnią. Imam podkreślał, że "fundamentem relacji między ludźmi różnych wyznań i kultur jest pokój", i wskazywał na niewykorzystane możliwości współpracy między religiami na rzecz pokoju i praw...

1196

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]