Reklama

Trialog dla Krakowa

Trialog dla Krakowa

12.03.2007
Czyta się kilka minut
7 marca 2007 r. w auli krakowskiej Akademii Pedagogicznej odbyła się dyskusja pomiędzy przedstawicielami trzech wielkich religii monoteistycznych, zatytułowana: "Trialog dla Europy". Organizatorzy spotkania ? Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK oraz Instytut Politologii AP ? zaprosili dr Zofię Radzikowską ze Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Polsce, dyrektora Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu, imama Ali Abi Issę oraz prezesa Fundacji ZNAK Stefana Wilkanowicza. Dyskusję prowadził Maciej Müller z "Tygodnika Powszechnego" ? patrona medialnego spotkania.
S

Stefan Wilkanowicz jako pierwszy z panelistów odpowiadał na pytanie, dlaczego dialog jest dziś potrzebny. Zaczął od diagnozy, że media nie kreują prawdziwego obrazu rzeczywistości. Na potwierdzenie tej opinii przywołał niezależne sondaże, w których społeczeństwa muzułmańskie opowiadają się za pokojem i demokracją. Podawał też przykłady dobrego dialogu, m. in. odzew młodych ludzi na konkurs Fundacji ZNAK "Młodzi o przeszłości i przyszłości" (inicjatywa fundacji jest dziś kontynuowana w postaci ankiety adresowanej do młodzieży i studentów z całego świata, dostępnej na stronie: ).

Ali Abi Issa zwracał z kolei uwagę na błędne interpretowanie prawa szariatu przez kulturę zachodnią. Imam podkreślał, że "fundamentem relacji między ludźmi różnych wyznań i kultur jest pokój", i wskazywał na niewykorzystane możliwości współpracy między religiami na rzecz pokoju i praw...

1196

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]