Reklama

Trialog dla Krakowa

Trialog dla Krakowa

12.03.2007
Czyta się kilka minut
7 marca 2007 r. w auli krakowskiej Akademii Pedagogicznej odbyła się dyskusja pomiędzy przedstawicielami trzech wielkich religii monoteistycznych, zatytułowana: "Trialog dla Europy". Organizatorzy spotkania ? Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK oraz Instytut Politologii AP ? zaprosili dr Zofię Radzikowską ze Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Polsce, dyrektora Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu, imama Ali Abi Issę oraz prezesa Fundacji ZNAK Stefana Wilkanowicza. Dyskusję prowadził Maciej Müller z "Tygodnika Powszechnego" ? patrona medialnego spotkania.
S

Stefan Wilkanowicz jako pierwszy z panelistów odpowiadał na pytanie, dlaczego dialog jest dziś potrzebny. Zaczął od diagnozy, że media nie kreują prawdziwego obrazu rzeczywistości. Na potwierdzenie tej opinii przywołał niezależne sondaże, w których społeczeństwa muzułmańskie opowiadają się za pokojem i demokracją. Podawał też przykłady dobrego dialogu, m. in. odzew młodych ludzi na konkurs Fundacji ZNAK "Młodzi o przeszłości i przyszłości" (inicjatywa fundacji jest dziś kontynuowana w postaci ankiety adresowanej do młodzieży i studentów z całego świata, dostępnej na stronie: ).

Ali Abi Issa zwracał z kolei uwagę na błędne interpretowanie prawa szariatu przez kulturę zachodnią. Imam podkreślał, że "fundamentem relacji między ludźmi różnych wyznań i kultur jest pokój", i wskazywał na niewykorzystane możliwości współpracy między religiami na rzecz pokoju i praw...

1196

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]