Reklama

Teczki i scena

Teczki i scena

16.05.2007
Czyta się kilka minut
"Czego oni ode mnie chcą? Jestem przecież tylko aktorem! - krzyczy w finałowej scenie "Mefista Istvána Szabó Hendrik Hoefgen (w tej roli Klaus Maria Brandauer), aktor, który zaprzedał talent i duszę­ faszystowskiemu reżimowi. Choć film przedstawia losy aktorów niemieckich w III Rzeszy, jest dziełem poruszającym kwestię uniwersalną - uwikłania artysty w politykę.
-

---ramka 510068|lewo|1---Film polski nie doczekał się jeszcze poważnego dzieła na ten temat. Rozliczenia z najnowszą historią i postawą własnego środowiska zaczyna natomiast dokonywać teatr.

Rozliczenia

Kwestia rozliczenia z okresem komunistycznym coraz silniej obecna jest w pracach najmłodszych twórców teatralnych. Osobiście nieuwikłani w historię PRL-u, bardziej obiektywni w tej kwestii niż ich starsi koledzy po fachu, tworzą spektakle wielowymiarowe, starają się obalać mity, nie tworzą martyrologii, nie stawiają pomników. Dobitnym przykładem tego typu twórczości niech będą zrealizowany na terenie Stoczni Gdańskiej "Hamlet" Jana Klaty, "Wałęsa" Michała Zadary czy kontrowersyjna "Omyłka" Wojciecha Klema.

Dla odmiany, twórcy zaangażowani w latach PRL-u w działalność opozycyjną, rozliczając się z własną...

8251

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]