Reklama

Światło ze Śląska

Światło ze Śląska

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Ks. prof. Remigiusz Sobański, wybitny ekspert prawa kościelnego, został laureatem tegorocznej edycji nagrody Lux ex Silesia. Fundator wyróżnienia, metropolita górnośląski abp Damian Zimoń, wręczy je 11 października podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego w katowickiej katedrze.
N

Nagroda “Lux ex Silesia" przyznawana jest od jedenastu lat osobistościom, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie walory moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę duchową Górnego Śląska. Jej nazwa nawiązuje do miana, jakim w Krakowie określano św. Jacka i bł. Czesława Odrowążów: Ex Silesia Lux - Światło ze Śląska. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, abp Alfons Nossol i Tadeusz Sławek.

Ks. Remigiusz Sobański został doktorem teologii, gdy był niespełna 24-letnim klerykiem śląskiego seminarium. Później zajął się prawem kanonicznym. W wydanej przed pięcioma laty księdze pamiątkowej z okazji jego 70. urodzin wykaz jego prac naukowych zajmuje ponad 20 stron. Laureat “Lux ex Silesia" pracował m.in. jako ekspert sejmowych Komisji: Konstytucyjnej i ds. Ratyfikacji Konkordatu. Jest przewodniczącym...

1424

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]