Reklama

Suns

Suns

14.12.2020
Czyta się kilka minut
Z KOLEKCJI ZACHĘTY ZUZA GOLIŃSKA „Suns totem II”, stal recyklingowana, farba proszkowa (poliestrowa), 197 x 32,5 x 21 cm, 2019 r. ZACHĘTA
P

Postapokaliptyczne wizje, kiedyś aktywnie eksplorowane przez popkulturę i traktowane jako naiwne, dzisiaj stanowią naturalną część naszej rzeczywistości. Słońce, i jego wpływ na nasze życie, stało się punktem wyjścia do stworzenia totemów „Suns”. Ich przestrzenny układ nawiązuje do miejsca kultu, charakterystycznego dla religii słowiańskich, które czciły Solntse – boginię słońca. Intensywny zimnożółty kolor rzeźb sprawia wrażenie toksycznego. Totemy zostały wykonane z recyklingowanej czarnej stali ze Stoczni Gdańskiej, pokryte żółtym proszkiem i wypalone w temperaturze 240°C.

W moich pracach badam wpływ przestrzeni i architektury na człowieka. Analizuję relacje między sferą publiczną a sferą prywatną. Interesuje mnie wpływ przestrzeni wspólnej na zmiany polityczno-społeczne. Zastanawiam się, co oznacza bycie razem i na ile jest ono możliwe w dzisiejszych czasach. Czy dzięki odpowiednio skonstruowanej przestrzeni można stworzyć wspólnotę?

 

ZUZA GOLIŃSKA (ur. 1990) jest artystką wizualną, autorką instalacji, rzeźb, performansów oraz wideo.


Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]